Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < „ZOSTAŃ MISTRZEM PIĘKNEGO CZYTANIA” - rok 2017 ⁄

„ZOSTAŃ MISTRZEM PIĘKNEGO CZYTANIA” - rok 2017

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym uroczym miesiącu na 27 października przypada też Międzynarodowy Dzień Biblioteki Szkolnej. W związku z tym biblioteka w SP nr 3 w Reszlu ogłosiła cztery konkursy czytelnicze dla różnych grup wiekowych pod hasłem „ Zostań Mistrzem Pięknego Czytania”.

17.10.2017r. zakończył się pierwszy konkurs czytelniczy dla uczniów z klas II-III, którego celem było propagowanie kultury czytelniczej, podniesienie poziomu czytelnictwa w klasach II i III, popularyzacja książek dla dzieci znajdujących się w zbiorach biblioteki, wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu. Konkurs przeprowadzany był w dwóch etapach: I – klasowy, II – szkolny. W I etapie każdy uczeń klasy II i III miał wypożyczyć wybraną przez siebie książkę z biblioteki szkolnej, wybrać ciekawy fragment i przygotować się do pięknego głośnego czytania, następnie zaprezentować go na forum klasy. Nauczyciel - wychowawca oceniał głośne czytanie wybranego fragmentu i najpiękniej czytające 2 - 3 osoby z klasy wytypował do II etapu, do którego zakwalifikowało się 14 uczniów. Oto nazwiska tych uczniów i tytuły prezentowanych książek:

Klasy II:

1. Marta Sykucka z kl. IIa – A. Stelmaszyk „Andzia i duch pana Baryłki”.
  2. Kinga Brózio z kl. IIa - G. Delahaye „Martynka i wielkie sprzątanie”.
  3. Hubert Szymański z kl. IIa - M. Kownacka „Za żywopłotem”.

Klasy III:

1. Patryk Traczyński z kl. IIIa - G. Bakiewicz „Korniszonek”.
  2. Nikodem Skwiot z kl. IIIa – J. Grabowski „Puc, Bursztyn i goście”.
  3. Krzysztof Legin z kl. IIIa – Bajki świata – „Pastuszek kłamczuszek”.
  4. Lidia Gałka z kl. IIIb – G. Kasdepke „Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu”.
  5. Zuzanna Rezanko z kl. IIIb - G. Kasdepke „Kuba i Buba w szpitalu”.
  6. Aleksander Kubala z kl. IIIb - G. Hołub „Rany boskie dziadek zwariował”.
  7. Zuzanna Bogusz z kl. IIIc – G. Delahaye „Martynka leci balonem”.
  8. Lena Pawliszko z kl. IIIc – Z. Stanecka „Basia i dziadkowie”.
  9. Łukasz Łomżyński z kl. IIIc - G. Kasdepke „Detektyw Pozytywka”.
  10. Wiktoria Waszczuk z kl. IIId – Ciara Flood „Jak dobrze mieć sąsiadów ”.
  11. Paulina Wiśniewska z kl. IIId – Maura Nalini „Mija i ja” .

Konkurs odbył się w bibliotece szkolnej SP3, a jego otwarcia dokonała pomysłodawczyni, organizatorka i prowadząca konkurs – nauczycielka bibliotekarz Małgorzata Krajewska.

Każdy uczeń prezentował swój fragment książki przed komisją, w skład której weszły następujące osoby: pani Agnieszka Żyła (v-ce dyrektor szkoły, polonista), pani Dorota Borejko oraz Elżbieta Głowacka. Komisja oceniała: technikę czytania, interpretację tekstu i pomyłki popełniane przez uczniów podczas czytania. Mogła przyznać od 1 do 6 punktów. Wybierała mistrza na dwóch poziomach.

Najwięcej punktów, a tym samym I miejsce i tytuł „Mistrza Pięknego Czytania” na poziomie klas II otrzymała – Kinga Brózio z kl. IIa, zaś na poziomie klas III – Zuzanna Rezanko z klasy IIIb.

Wszyscy uczestnicy II etapu otrzymali pamiątkowe dyplomy, a „Mistrzowie” nagrodę książkową.

Dziękuję za miłą współpracę komisji oraz wychowawcom klas II i III ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu.

opublikowano: 2017-10-18, © Małgorzata Krajewska,

fot. Małgorzata Krajewska