Wydarzenia_szkolne
Żywa lekcja historii
W czwartek, 27.04.2017 r. zawitali do naszej szkoły członkowie bractwa rycerskiego z Gniewa z pokazem historycznym „ Mieszko i jego czasy”, przenosząc brać uczniowską w odległe czasy średniowiecza. W trwającym godzinę pokazie, prowadzący, pan Jacek Ordowski opowiedział w niezwykle interesujący, podszyty humorem sposób, czasy kształtowania się państwa polskiego pod rządami Mieszka I. Uczniowie nie tylko słuchali, ale również brali czynny udział w pokazie.
Już na początku pojawił się sam władca, w którego postać, wcielił się wybrany chłopiec. Przywdziawszy szaty poddał się zwyczajowi postrzyżyn, który dawniej kończył wiek dziecięcy u 7 letnich chłopców. Pan Jacek przedstawił uczniom wojów, którzy stanowili o sile i potędze władcy. I w tym miejscu chętni chłopcy zmierzyli się z niełatwym zadaniem uniesienia miecza jedną ręką. No, to niełatwe zadanie. Zmaganiom towarzyszył gromki śmiech uczniów. Ci, którym to się udało, w nagrodę, przywdziali stroje wojów, a następnie stanęli w bojowym szyku i z okrzykiem, zaprezentowali swoje umiejętności.
Potem przyszła kolej na dziewczynki, spośród których została wybrana Dobrawa, przyszła żona Mieszka. I tu niespodzianka. Zanim wyłoniona została ta jedna, uczennice musiały wykazać się nie lada zręcznością, zmagając się z przyrządem do łapania kulek. Oj, znowu śmiechu było co nie miara. Przebrana w stroje z epoki Dobrawa i Mieszko wzięli ślub, którego udzielił przebrany biskup. Pan Jacek opowiedział o znaczeniu przyjęcia wiary chrześcijańskiej przez władcę, co było warunkiem zaślubin Dobrawy.
A skąd wiemy o życiu pierwszych Piastów? To dzięki kronikarzom. Wtedy pojawia się Gall Anonim…Ku uciesze uczniów w tę rolę wcieliła się pani Ania, która ubrana w habit, zasiadła w skryptorium pisząc karty kroniki prawdziwym piórem i atramentem.
Na koniec pokazu uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w podnoszeniu miecza, „skrobać” piórem swoje imię w skryptorium, przymierzyć stroje wojów czy pobawić się łapaczką.
To była wspaniała zabawa z historią. Młodsi uczniowie klas 1-3 i starsi bawili się przednio. Czas szybko zleciał i trzeba było wrócić do naszej, współczesnej epoki. Wrażenia na długo pozostaną w pamięci uczniów. I o to chodzi w historii…
opublikowano: 2017-04-28, © Małgorzata Gardocka,
ostatnie artykuły z tego działu:
- Z Internetem świat jest bliski - zajęcia edukacyjne zespołu CYBERspot
- Igrzyska dzieci Szkolnego Związku Sportowego - III miejsce w turnieju finałowym Mistrzostw Województwa W-MSZS w piłce nożnej dziewcząt
- Z Internetem świat jest bliski - zajęcia edukacyjne zespołu CYBERspot
- WYJAZD KLAS ÓSMYCH NA LEGENDARNY MUSICAL METRO
- VI Regionalny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy klas 3 w Reszlu
- Uruchom serce bliźniemu - II miejsce w województwie uczennic naszej szkoły w konkursie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego
- Sukcesy uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Reszlu w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych 2024/2025
- Zwycięzcy konkursu "Życie bajką jest"
- Haft Matematyczny
- WARSZTATY DLA UCZNIÓW - PRZEMOC RÓWIEŚNICZA
- dalej...