Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Znajdź właściwe rozwiązanie ⁄

Znajdź właściwe rozwiązanie

Od 2010 roku w naszej szkole realizowany jest program profilaktyki palenia tytoniu pt. „Znajdź właściwe rozwiązanie”. Program ten przygotowany został przez Powiatową Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Kętrzynie. Wzięli w nim udział uczniowie klas czwartych. Tematyka programu zawierała informacje o szkodliwości palenia papierosów, budowie i funkcjonowaniu układu oddechowego, sposobach radzenia sobie w stresowych sytuacjach oraz umiejętności odmowy i asertywnego zachowania, pozytywnego myślenia o sobie. Podczas zajęć uczniowie wzięli udział w pogadankach, prelekcjach, projekcji filmu edukacyjnego, wspólnie poszukując rozwiązań trudnych sytuacji. Głównym celem programu było zapobieganie paleniu papierosów wśród uczniów oraz uświadomieniu ich, jakie skutki ma ten nałóg dla zdrowia i życia człowieka. Uczniowie dowiedzieli się, że osoby palące papierosy szkodzą nie tylko samym sobie, ale także bierne palenie może powodować różne schorzenia i choroby, dlatego tak ważne jest, aby dorośli nie palili przy swoich dzieciach. Kluczowa była także umiejętność asertywnego zachowania i odmawiania, gdy ktoś proponuje młodemu człowiekowi zapalenie papierosa. Zapoznano uczniów jak należy ćwiczyć i wzmacniać takie postawy od najmłodszych lat. W trakcie spotkania nawiązano do programu realizowanego w klasach pierwszych: ”Nie pal przymnie, proszę” .

Treści programu „Znajdź Właściwe Rozwiązanie” zgodne są nie tylko z programem „Wychowawczo-profilaktycznym” szkoły, ale także z założeniami Szkoły Promującej Zdrowie.

Realizatorki programu: H. Kwiatkowska-pedagog szkolny,
K. Czyrska -higienistka szkolna.

opublikowano: 2018-11-22, © Halina Kwiatkowska,