Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Zimowa wyprawa do lasu ⁄

Zimowa wyprawa do lasu

Klasy pierwsze „a” i „b” oraz klasa druga „a” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Reszlu wybrały się z początkiem lutego na zimowe wycieczki edukacyjne do lasu. Każda grupa wybrała dogodny termin i w reżimie sanitarnym odbyła zimową podróż.

Co się dzieje w lesie zimą? Na tak postawione pytanie szukaliśmy odpowiedzi u Pani leśnik Wiesławy Pręcikowskiej w szkółce leśnej w Św. Lipce.Tylko pozornie w lesie nic nie dzieje się zimą. Wśród drzew, na śniegu można było zauważyć ślady żerowania zwierząt.Większość zwierząt, szczególnie owadów, zapadła w sen zimowy.Zwierzęta, które nie zasypiają, szukają pożywienia w lesie i poza nim.Odarte z kory młode sosny świadczą o żerowaniu jeleni. Z łatwością odszukaliśmy tropy jelenia, sarny a także ślady drobniejszych ssaków – wiewiórki,zająca a nawet myszy leśnej.

Wysoko w górze zaobserwowaliśmy dziuple w koronach drzew. Dokarmiliśmy zwierzęta, pozostawiając karmę w paśniku. Następnie zadbaliśmy o skrzydlatych przyjaciół. Dzieci mają wielkie serca.Przywiozły z domów tak dużą ilość pokarmu, że starczy chyba zwierzętom do końca zimy. A zima w tym roku przecudowna. Korzystaliśmy z jej uroków, spacerowaliśmy leśnymi dróżkami podziwiając jej piękno. Wykonaliśmy w zespołach śniegowe gwiazdki. To było doskonałe ćwiczenie gimnastyczne.

Na zakończenie wycieczki każda klasa przy ognisku upiekła kiełbaski. Tam też wesoło spędziliśmy czas na zabawach integracyjnych. Kiedy byliśmy jesienią z wizytą w lesie obiecywaliśmy, że zimą wrócimy i pomożemy w dokarmianiu zwierząt. Danego słowa dotrzymaliśmy.

Dziękujemy pani Wiesławie Pręcikowskiej za spotkanie i poprowadzenie żywej lekcji przyrody. Podziękowania składamy również pani Edycie Pyrczak, która w każdej klasie dzielnie wspomagała opiekę nad uczniami.

opublikowano: 2021-02-10, © Organizatorzy,

fot. Organizatorzy