Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Wystawa Portrety zorganizowana w ramach projektu profilaktycznego plastyczno – teatralnego Wybieram ciekawsze V ⁄

19 stycznia 2024r. odbyło się otwarcie wystawy Portrety zorganizowanej w ramach projektu profilaktycznego plastyczno – teatralnego Wybieram ciekawsze V.

Gościliśmy w szkole władze miasta, rodziców, mieszkańców Reszla oraz uczniów. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Od 30 października 2023r. do 15 grudnia 2023r., 14 uczniów z klas VI i VII wzięło udział w warsztatach plastycznych. Prowadziły je nauczycielka plastyki – p. Anna Szewczyk oraz artysta plastyk – p. Ita Haręza. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu w szkolnej pracowni sztuki oraz w “Galerii Ita Haręza”.

Projekt rozpoczął się zajęciami z psychologiem – p. Wioletą Drężek-Bołtruczek. Podczas warsztatów skupiono się na przekazaniu uczestnikom wiedzy na temat etapów uzależnienia, jak sobie radzić z nałogiem, jak ćwiczyć asertywność w codziennych sytuacjach oraz jak wyrażać własne emocje “językiem plastycznym”. Niezaspokojone potrzeby generują różnego rodzaju frustracje, które często prowadzą do uzależnień. Psycholog oswoiła dzieci z emocjami, uświadomiła ważność każdej emocji i tej dobrej, i złej. Wszystkie są nam potrzebne w rozwoju.

Oprócz pracy profilaktycznej i wychowawczej, podczas projektu uczniowie poznawali sztukę podczas wyjść do galerii, brali udział w wernisażu Dariusza Mląckiego oraz w otwarciu wystawy poplenerowej “W cieniu reszelskich zabytków” w Starej Plebanii. W części warsztatowo-plastycznej uczestnicy mieli możliwość pracować w różnych technikach malarskich takich jak: tusz, węgiel, ołówek, akryl, pastele, kolaż. Głównym tematem prac był portret w wymiarze plastycznym i emocjonalnym, powstało wiele szkiców, studium postaci, portet z lustra, medalion oraz charakteryzacja teatralna. Podczas warsztatów uczniowie podejmowali próby interpretacji i analizy własnych dzieł. Doświadczyli satysfakcji z ukończonej pracy, mieli poczucie sukcesu, aprobaty i akceptacji rówieśników oraz dorosłych.

Dzieci na bieżąco dokumentowały warsztaty w formie fotografii, dzieliły się ze społecznością szkolną informacjami z warsztatów, można było je oglądać na monitorze, na szkolnym korytarzu. Na koniec przygotowały fotograficzny reportaż z całości projektu, który został zaprezentowany na otwarciu wystawy Portrety. Praca w projekcie przewidywała również promocję w mediach. Uczestnicy samodzielnie umówili się na wywiad. Mógł być przeprowadzony telefonicznie, lecz dzieci przyjęły zaproszenie do Radia Olsztyn, aby udzielić wywiadu oraz zaprosić słuchaczy na przygotowywaną wystawę. Wywiad można było usłyszeć 17 stycznia o godz. 21.00 w programie Wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

Wystawę można oglądać w budynku szkoły przy ul. Chrobrego 5a jeszcze przez dwa tygodnie.

opublikowano: 2024-01-29, © Organizatorzy,

fot. Organizatorzy