Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Wykład w Bibliotece Miejskiej ⁄

Wykład w Bibliotece Miejskiej

6. maja uczniowie klas ósmych skorzystali z zaproszenia Biblioteki Miejskiej w Reszlu i wysłuchali wykładu na temat: ,,Pisarze i poeci z Kresów dawnej Rzeczypospolitej i nie tylko” przygotowanego przez Panią Katarzynę Węglicką.

Była to swoista powtórka przed egzaminem ósmoklasisty.

Prowadząca w niezwykle interesujący sposób poprowadziła uczniów przez Ukrainę, Białoruś i Litwę do miejsc związanych z poetami i pisarzami polskimi, autorami lektur szkolnych.

Młodzież zobaczyła m.in. stepy Akermanu, uwiecznione w ,,Sonetach krymskich”, Odessę widzianą oczyma Adama Mickiewicza czy jezioro Świteź, w którym (być może) mieszkają świtezianki, którymi Mickiewicz straszył niewiernych chłopców...

Zaskakującą ciekawostką była opowieść i zdjęcia z cmentarzy na Polesiu, gdzie do dziś obchodzi się dziady.

Pani Katarzyna Węglińska przeniosła uczestników spotkania do Krzemieńca śladami Juliusza Słowackiego, wspomniała też o Melchiorze Wańkowiczu.

Spotkanie było bardzo udane. Młodzież wróciła do szkoły zadowolona i bogatsza w wiedzę o poetach romantycznych i ich twórczości.

Serdecznie dziękujemy Pani Katarzynie Węglickiej i Paniom Bibliotekarkom. Czekamy na kolejne spotkanie.

opublikowano: 2022-05-08, © Organizatorzy,

fot. Organizatorzy