Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Wycieczka do Warszawy ⁄

Wycieczka do Warszawy

20 października uczniowie klas 6 a, 7 a, 7 d oraz 8 a, b, c uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Plan wycieczki zakładał realizację trzech punktów.

Po pierwsze, wizytę na Stadionie Narodowym. Wjechaliśmy windami na taras widokowy. Ogrom tego miejsca wywarł na nas duże wrażenie. Szkoda, że na płycie nie było murawy.

Po drugie, wyruszyliśmy na spacer po stolicy śladami bohaterów lektury szkolnej pt. ,,Kamienie na szaniec”. Zaczęliśmy od pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Tam pani przewodnik opowiedziała nam o ,,aferze kopernikowskiej” wywołanej przez Alka Dawidowskiego, gdy odkręcił niemiecką tablicę z cokołu pomnika i odsłonił napis: ,,Mikołajowi Kopernikowi - Rodacy”. Działo się to w lutym 1942 roku, tuż przed urodzinami astronoma, a było bardzo niebezpieczne, gdyż pomnik znajdował się na wprost Komendy Głównej granatowej policji. Gdyby Niemcy zauważyli Alka, z pewnością ta brawurowa akcja skończyłaby się dla chłopaka tragicznie. Następnie poszliśmy ulicą Bielańską pod Arsenał, gdzie w marcu 1943 roku dokonano odbicia Janka Bytnara z przewożącej go po przesłuchaniu karetki gestapo. Po drodze zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie powędrowaliśmy ulicą Długą na Plac Krasińskich pod Pomnik Powstania Warszawskiego. Przy okazji zobaczyliśmy okazały budynek sądu. Stamtąd pojechaliśmy na Powązki Wojskowe, aby zapalić znicze na grobach bohaterów i autora lektury, Aleksandra Kamińskiego. Tam pani przewodniczka opowiedziała nam wzruszające historie o innych bohaterach i kolegach Rudego, Alka i Zośki, m. in. o Janie Rodowiczu - ,,Anodzie” i Zygmuncie Kaczyńskim - ,,Wesołym”.

Ostatnim punktem naszego programu była wizyta w Teatrze Soho na spektaklu ,,Don Kichot”. Sztuka i gra aktorów zrobiła na nas ogromne wrażenie.

Do domu wróciliśmy baaaardzo późno, ale w doskonałych humorach. Ciekawe kiedy i gdzie odbędzie się następna wycieczka?

opublikowano: 2021-10-22, © Małgorzata Gajo,

fot. Organizatorzy