Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Uczymy się korzystać ze słowników i encyklopedii ⁄

Uczymy się korzystać ze słowników i encyklopedii

Aby uczeń klasy trzeciej mógł skorzystać w przyszłości ze słownika w trakcie pracy pisemnej, konieczne są wcześniejsze częste ćwiczenia ze słownikiem i praktyczne zapoznanie z jego strukturą. W przeciwnym razie dziecko nie będzie chciało do niego zajrzeć, gdyż zajmować mu to będzie dużo czasu.

O możliwości skorzystania ze słownika lub encyklopedii można mówić wtedy, gdy uczniowie opanują kolejność liter w alfabecie oraz potrafią dość dobrze czytać.

Lekcje w klasach trzecich i drugich w październiku poświęcone były właśnie takim celom, jak: utrwalanie znajomości alfabetu, pogłębianie znajomości zasad ortograficznych, rozwijanie tempa czytania, przygotowanie do umiejętności korzystania z różnego rodzaju encyklopedii i słowników.

Ćwiczenia w klasie w szkole oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Reszlu polegały na sprawnym wyszukiwaniu wyrazów w encyklopediach i słownikach. Każdy uczeń otrzymał jeden egzemplarz na ławkę, tak by po nabraniu wprawy uczniowie mogli korzystać swobodnie z różnych słowników bardziej lub mniej rozbudowanych, nawet przyniesionych z domu.

Uczniowie z prezentacji multimedialnej oraz wystawki dowiedzieli się o różnych typach słowników i encyklopedii, mogli porównać zawartość każdego egzemplarza, układ graficzny stron oraz ilość wyrazów pokrewnych lub form wyrazu przy szukanym słowie. W sprawnych posługiwaniu się słownikami i encyklopediami pomagały hasła ukryte w książce „Abecadło-wierszyki o literkach”, które wzorowo czytała pani Wiesia z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Reszlu . Dodatkowym sprawdzeniem zdobytych umiejętności były karty pracy przygotowane dla każdego ucznia.

Listopad to miesiąc zadumy i refleksji, czytamy bajki terapeutyczne, jakie? Opowiemy wkrótce.

opublikowano: 2016-11-06, © Krystyna Bujnowska,

fot. Krystyna Bujnowska