Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Tradycja "Jasełek” w Szkole Podstawowej nr 3 w Reszlu ⁄

Tradycja "Jasełek” w Szkole Podstawowej nr 3 w Reszlu

Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas szczególny, to czas na który wszyscy czekamy i w którym wszyscy spotykamy się przy wigilijnym stole i składamy sobie wzajemnie najlepsze życzenia, łamiąc się opłatkiem. To czas zadumy, wyciszenia i oczekiwania.

Po raz kolejny w naszej szkole ostatni dzień nauki przed Świętami Bożego Narodzenia również był dniem szczególnym. W klasach odbyły się spotkania opłatkowe, a następnie w sali gimnastycznej wszyscy mogli obejrzeć przedstawienie jasełkowe.

Najpierw na pięknie udekorowaną scenę weszli aniołowie, potem przedstawiciele różnych narodów wymienili się spostrzeżeniami na temat zwyczajów bożonarodzeniowych, a następnie podzielili się opłatkiem. Można było też podziwiać Sybillę przepowiadającą przyszłość z dymu. Nie zabrakło oczywiście Świętej Rodziny, Heroda i trzech króli, a także Śmierci, pastuszków i diabła Boruty. Ciekawe teksty przeplatały się z pięknie śpiewanymi kolędami wprowadzając publiczność w prawdziwie świąteczny nastrój, a zapach palonego kadzidła dodawał całemu przedstawieniu magii.

Po jasełkach wystąpiły dzieci z klasy III a oraz solistki z klasy VI a i V c pięknie śpiewając kolędy i piosenki świąteczne. Tradycję wystawiania jasełek wprowadziła w naszej szkole siostra Miriam, która z wielkim zapałem i zaangażowaniem opracowuje scenariusz, kompletuje obsadę, przygotowuje scenografię, stroje i czuwa nad całością. W tym roku po raz pierwszy było więcej chętnych uczniów niż ról do obsadzenia, co nas nauczycieli bardzo cieszy, ponieważ takie publiczne występy bardzo rozwijają i wpływają na poczucie własnej wartości. Taki występ jest również okazją do odkrywania talentów wśród naszych wychowanków i rozwijania ich. Przygotowania do przedstawienia trwały od kilku tygodni. Jako pierwsi przedstawienie zobaczyli rodzice na spotkaniu z rodzicami.

Po występach zostały ogłoszone wyniki konkursu "Rób Aniołki z wielką rozkoszą one szczęście przyniosą".

Na przedstawieniu byli zaproszeni goście Burmistrz Reszla - Marek Janiszewski oraz Ojciec Superior Wiesław Kulisz, a także siostry zakonne ze Św. Lipki i Reszla.

Autorki: Danuta Baten, Dorota Choromańska

opublikowano: 2011-01-04, © Danuta Baten.,