Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Teatr „Kurtyna” w SP3. ⁄

Teatr „Kurtyna” w SP3.

22 września gościliśmy w naszej szkole aktorów teatru „Kurtyna” z Krakowa, którzy przedstawili dwa spektakle o profilaktycznym charakterze.

Pierwszy z nich, pt. „Przygody Kubusia”, skierowany był do uczniów oddziałów „0” i poruszał tematykę związaną z troską o zdrowie. Kubuś – główny bohater- w sposób bajkowy przedstawił ryzyko powstawania próchnicy zębów, opowiedział dzieciom o tym, jak ważne jest dostosowanie ubrania do warunków pogodowych i rodzaju zajęć. Było też o szacunku dla rodziców, o pomaganiu im w pracach domowych, o dzieleniu się z rówieśnikami zabawkami czy też przyborami szkolnymi.

Myślą przewodnią spektaklu było uświadomienie dzieciom, jak ważne dla zdrowia jest to, czym się odżywiają, jak o siebie dbają oraz to, że szacunek dla rodziców i przyjaźń z rówieśnikami są czymś pięknym, a posiadanie przyjaciół sprawia, że człowiek częściej się uśmiecha.

Odbiorcami drugiego spektaklu, pt.” Światełko w tunelu”, byli uczniowie klas czwartych. Poruszał on problemy związane ze zjawiskami przemocy i agresji wśród dzieci i młodzieży. W przystępny sposób aktorzy opowiedzieli historię chłopca, który w codziennym życiu doświadczał przemocy w domu i na ulicy. Swoją złość i frustrację przenosił na kolegów oraz nauczycieli. Skutkowało to również pojawieniem się problemów w nauce, inicjacją nikotynową i alkoholową. W przedstawieniu podkreślona została ważna rola wychowawcy, nauczycieli uczących chłopca oraz szkolnego pedagoga.

Zadaniem profilaktyki pierwszorzędowej, zawartej w Szkolnym Programie Profilaktyki, jest dostarczenie uczniom rzetelnych i dostosowanych do ich potrzeb informacji oraz pomocy psychologiczno – pedagogicznej wspierającej rozwój umiejętności psychospołecznych. Jestem przekonana, że oba spektakle spełniły swoją rolę.

Składam serdeczne podziękowania Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Reszlu, która finansuje tego typu zajęcia i która od lat jest naszym sojusznikiem w realizowaniu działań profilaktycznych.

Pedagog szkolny - Halina Kwiatkowska

opublikowano: 2012-10-24, © Halina Kwiatkowska,