Jesteś tu: strona główna < Oświata < Szkolny ogród przed zimą ⁄

Szkolny ogród przed zimą

Jesień to czas na porządki w ogrodzie, także tym przyszkolnym. Po kolorowym lecie do naszego ogrodu powoli wkracza szaro-bura jesień. Jeszcze niektóre późno kwitnące kwiaty zachwycają nas swoimi barwami, ale zdecydowana większość już przekwitła. Uczniowie uczęszczający na zajęcia koła ekologiczno – przyrodniczego pod okiem opiekunki wykonywali drobne prace w ogrodzie. Najpierw dokonali obserwacji, przypomnieli nazwy roślin, a potem ustalili plan działań. Cała tegoroczna praca w ogrodzie nie poszła na marne – uczniowie świetnie znają nazwy uprawianych roślin, znają ich potrzeby i wiedzą jakie prace pielęgnacyjne są im potrzebne.

Dzieci z pomocą nauczyciela wycinały kwiaty jednoroczne, przycinały te, które mogą pozostać do wiosny i usuwały chwasty. Trzeba było też wykopać rośliny, które mają wrażliwe na mróz bulwy i kłącza – pacioreczniki, dalie i begonie bulwiaste. Przezimują w szkolnej piwnicy. Niektóre rośliny – np. powojniki wymagają przykrycia na zimę.

Jest już trochę późno, ale warto jeszcze posadzić trochę roślin cebulowych – nowe odmiany tulipanów i krokusów. Zabezpieczyliśmy też sadzonki pelargonii i komarzycy, które wkrótce posadzimy do skrzynek, żeby mogły do wiosny się rozrosnąć.

Tymczasem w ogrodzie zrobiło się pusto. Małymi kroczkami z ogrodu odeszło lato, a teraz odchodzi kolorowa jesień. Mamy nadzieję, że nasze rośliny bez problemu przetrwają zimę, a wiosną znowu rozpoczną nowy okres wegetacji i zachwycą nas barwą kwiatów i liści.

Joanna Piskosz
Dorota Choromańska