Wydarzenia_szkolne
Święto Konstytucji 3 maja w Szkole Podstawowej nr 3 w Reszlu
3 maja – cóż to za data ? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Żyjąc w zawrotnym tempie, często negujemy wszelkie wartości, nudzą nas uroczystości, apele, rocznice, święta.
Ale czy tak musi być ? Przecież naród, który nie zna swojej przeszłości, nie buduje swojej przyszłości. Tymi słowami 27-04-2012 r. rozpoczął się w naszej szkole uroczysty apel poświęcony Konstytucji 3 maja. Przygotowany tym razem przez uczniów klasy V c pod kierunkiem nauczycielek Małgorzaty Gardockiej i Jolanty Radomskiej. Starsi uczniowie przedstawili, w formie inscenizacji, swoim młodszym kolegom, co wydarzyło się 3 maja 1791 roku. Młodsi koledzy, którzy nie znają jeszcze dobrze historii naszego kraju, mieli okazję dowiedzieć się, jak ważnym dla Polski, Europy i świata było to wydarzeniem. W XVII wieku państwo polskie przeżywało poważny kryzys. Władza królewska była bardzo słaba, walki wewnętrzne niszczyły kraj, w rzeczywistości rządzili magnaci. Sytuację tę wykorzystywali sąsiedzi Polski.
Na szczęście znależli się w Polsce ludzie, którzy dostrzegli zło i grożące Polsce niebezpieczeństwo utraty niepodległości. Byli to Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski oraz wielu innych. To między innymi oni byli twórcami Konstytucji, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 maja. Jak na owe czasy była to Konstytucja bardzo postępowa, pierwsza w Europie i druga na świecie. Po odśpiewaniu hymnu narodowego, na scenę wkroczył orszak królewski złożony z posłów pod przewodnictwem króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. I tak jak wtedy, gdy uchwalano Konstytucję 3 maja, tak i teraz rozentuzjazmowany tłum wołał: Vivat Król! Vivat Konstytucja! Vivat wszystkie stany! Na cześć przybyłych odśpiewano pieśń „Witaj majowa jutrzenko”. Król złożył uroczystą przysięgę przemawiając do zgromadzonych tymi słowami: „ W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego, Ja Stanisław August z Bożej łaski i woli narodu król Polski, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic z największa stałością ducha niniejszą Konstytucję uchwalamy i tę całkowicie za świętą, za niewzruszoną deklarujemy …” Uczniowie uczestniczący w inscenizacji przypomnieli, co dla nas Polaków znaczą słowa
WOLNOŚĆ, NARÓD, OJCZYZNA.
W trakcie apelu wręczono nagrody zwycięzcom Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Krąg” oraz konkursów bibliotecznych ” Poznaj po słowie, co kto ma w głowie” i ” Przyjaciel wierny – książka”.
Apel przygotowały : Małgorzata Gardocka i Jolanta Radomska
Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w jego realizacji.
opublikowano: 2012-04-30, © Jolanta Radomska,
ostatnie artykuły z tego działu:
- fioletowelove2024 - 17 listopada Światowym Dniem Wcześniaka
- „Znamy baśnie, bajki i legendy"
- Obchody Narodowego Święta Niepodległości
- Kreatywne przebrania z okazji Halloween
- ATHLETICS CHALLENGE Z UDZIAŁEM MISTARZA OLIMPIJSKIEGO KAROLA ZALEWSKIEGO
- Projektowe warsztaty plastyczne
- Klasa 3a w Gospodarstwie Agroturystycznym Pod Dwiema Tęczami w Łabędziewie
- Kolejny sukces Oli Dmowskiej z klasy VII b
- XXIV DZIEŃ PAPIESKI
- Pierwsze miejsce w finale piłki nożnej dziewcząt „Z Orlika na Stadion”
- dalej...