Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Spotkanie z Fryderykiem Chopinem ⁄

Spotkanie z Fryderykiem Chopinem

Podstawowym celem edukacji muzycznej w szkole jest przygotowanie świadomych odbiorców i uczestników kultury muzycznej. Muzyka jest szczególną dziedziną sztuk pięknych, która stymuluje wielostronny, harmonijny i całościowy rozwój ucznia. Poprzez realizację wszystkich jej funkcji: wychowawczej, poznawczej, kształcącej, kompensacyjno-terapeutycznej, estetycznej, integrującej, ludycznej i kreacyjnej, przyczynia się do kształtowania osobowości młodego człowieka otwartego na świat i wyzwania, które niesie współczesność. Zadaniem muzyki jest przede wszystkim rozwijanie wrażliwości, wyobraźni i kreatywności uczniów. Nie do przecenienia jest również znaczenie emocjonalne muzyki, które niesie aktywne muzykowanie i jej percepcja.

Uczniowie oddziałów przedszkolnych oraz klas I – III Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Reszlu od kilku lat spotykają się z muzyką nie tylko w czasie zajęć lekcyjnych, ale też w czasie koncertów muzycznych. Pierwszy z dziewięciu, które odbędą się w roku szkolnym 2022-2023 miał miejsce 26 września. Tym razem uczniowie mieli okazję poznać postać małego Frycka, który od samego początku kochał muzykę. Bardzo wcześnie zauważono, że będzie z niego kompozytor. Nie umiał zapisać swoich pierwszych skomponowanych utworów, bo nie znał nut. W związku z tym zapisywano mu nutami to, co zagrał. Świadczy to o tym, że był genialnym dzieckiem. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali utworów, których autorem jest Fryderyk Chopin. Wśród nich były także te, dla których inspiracją był kontakt kompozytora z naturą i folklorem.

W muzyczną podróż zabrali nas panowie z Agencji Artystycznej „MAT”. Koncert poprowadził pan Marek Kuczyński. Towarzyszyli mu panowie: Adam Gałka – śpiew, Andrzej Barcz – akordeon oraz Paweł Raczyński – fortepian. Na zakończenie odbyły się eliminacje Turnieju Wiedzy o Muzyce. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą dotyczącą twórczości Fryderyka Chopina. Wyniki prezentują się następująco:

Oddziały przedszkolne:

• I miejsce – Alan Jończyk – 0A
  • II miejsce – Wioletta Waszczuk - 0B oraz Justyna Jagodzińska – 0D

Klasy I - III

• I miejsce – Wojciech Pyrczak – kl. III b
  • II miejsce – Alicja Mieszkowska – kl. III a

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na drugim etapie konkursu!

opublikowano: 2022-09-27, © Alina Szmul,

fot. Alina Szmul