Jesteś tu: strona główna < Oświata < SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA ⁄

SZKOŁA MISTRZÓW PROGRAMOWANIA

W roku szkolnym 2018/2019 na lekcjach informatyki w klasach 4 i 8 oraz na zajęciach komputerowych w klasie 6, a także w klasach I-III wprowadziłam naukę programowania z wykorzystaniem aplikacji Pixblocks. Została ona stworzona przez specjalistów z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aplikacja gwarantuje efektywną, kompleksową naukę programowania osobie w każdym wieku. Jest to najprostsze narzędzie do nauki kodowania dające możliwość przyswajania wiedzy oraz rozwijanie umiejętności praktycznych poprzez zabawę – platforma wspiera kreatywność poprzez możliwość np. tworzenia autorskich gier. Narzędzie to nie tylko jest skupione na rozwijaniu informatycznych talentów, ale przede wszystkim na kreatywnym myśleniu.

Młodsi uczniowie – z klas 1-4 uczyli się programowania wizualnego, gdzie nie była potrzebna nawet umiejętność czytania. Starsi – najpierw poznawali blokowy język wizualny, a następnie przeszli do programowania tekstowego. Poznawali podstawy języka programowania Python , który jest wykorzystywany m.in. przez Nokię, NASA i Google.

Lekcje z programowania cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Każdy mógł pracować we własnym tempie i według swojego pomysłu rozwiązywać różne zadania. Dzięki temu uczniowie rozwijali swoją samodzielność i kreatywność. Ponadto poszukiwanie rozwiązań prowokowało uczniów do samorzutnej współpracy i do dzielenia się z innymi swoimi pomysłami. Uczyli się przekonywać innych do swoich rozwiązań oraz uzasadniać słuszność i trafność swoich pomysłów. Bardzo chętnie też sobie wzajemnie pomagali. Na każdej lekcji panowała prawdziwa atmosfera wytężonej pracy.

Każdy uczeń pracował na indywidualnym koncie, a wyniki jego pracy zapisywały się online.

Dzięki osiągniętym wynikom i zaangażowaniu uczniów nasza szkoła otrzymała tytuł „Szkoła Mistrzów Programowania”.

opublikowano: 2019-06-08, © Dorota Choromańska,

fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły