Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Przygody Mistrza Koncertmistrza ⁄

Przygody Mistrza Koncertmistrza

Dnia 04.02.2019 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Reszlu odbył się koncert muzyczny w wykonaniu Agencji Artystycznej MAT pt. „Przygody Mistrza Koncertmistrza”.

Spotkanie rozpoczęło się konkursem wokalnym na najlepsze wykonanie piosenki pt. „Bum, Bum, Bum” klas II:

• I miejsce - Joanna Dusza –klasa II b
  • II miejsce – Amelia Tarnicka – klasa II a
  • III miejsce – Amelia Zwierełło II c

Celem spotkania z muzyką było zapoznanie z postacią koncertmistrza oraz omówienie grup instrumentów w orkiestrze. Dzieci dowiedziały się, że koncertmistrz to najważniejszy muzyk w orkiestrze symfonicznej. Jest nim najczęściej skrzypek, który siedzi najbliżej dyrygenta. Odpowiedzialny jest za całą orkiestrę i wykonuje wszystkie najważniejsze skrzypcowe partie solowe. Uczestnicy koncertu zapoznali się także z instrumentami należącymi do grupy instrumentów cztero- strunowych smyczkowych – skrzypcami i wiolonczelą. Dźwięk na skrzypcach wydobywa się poprzez pocieranie strun smyczkiem. Innym sposobem wydobywania dźwięku na skrzypcach jest tzw. pizzicato polegające na zarywaniu strun palcami. Wiolonczela z kolei ma identyczną budowę jak skrzypce z tym, że jest znacznie większych rozmiarów. Z tego powodu gra się na niej w pozycji pionowej, a pudło rezonansowe podparte jest od dołu nóżką, która stoi na podłodze.

Na zakończenie odbył się Turniej Wiedzy o Muzyce, w którym:

• I miejsce zajął Krzysztof Wermter z klasy II c i Dominik Pieniak z grupy 0 d
  • II miejsce zajął Wojciech Smyk z klasy II a i Amelia Bitowt z grupy 0 a
  • III miejsce zajęła Emilia Przybyłowska z klasy II b i Błażej Żabik z grupy 0 b

Gratulujemy!

opublikowano: 2019-02-06, © Joanna Maksymiuk,