Wydarzenia_szkolne
Profilaktyka w Szkole Podstawowej nr 3.
Problem różnorodnych zagrożeń z jakimi spotykają się dzieci i młodzież, staje się zagadnieniem bardzo niepokojącym. Dlatego koniecznym jest podejmowanie wczesnych oddziaływań profilaktycznych, które pomogą naszym uczniom przeciwstawić się pewnym negatywnym naciskom czy tendencjom, a także pozwolą nabyć pozytywnych kompetencji i umiejętności życiowych .Oto przykłady niektórych z bardziej spektakularnych działań profilaktycznych realizowanych w naszej szkole.
Na przełomie marca i kwietnia uczniowie klas I – III uczestniczyli w programie edukacji antynikotynowej ph. „Nie pal przymnie proszę…”. Program miał charakter profilaktyczny a jego celem było wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inne osoby palą przy nich papierosy. Uczniowie uporządkowali i poszerzyli swoje wiadomości na temat zdrowia oraz szkodliwości palenia tytoniu. Tydzień przed realizacją programu, wszyscy rodzice uczniów klas I – III zostali zapoznani przez realizatorki programu – pedagoga szkolnego i higienistkę, z jego założeniami i głównymi celami.
Kolejnym działaniem mającym na celu podniesienie poziomu wiedzy nt. problemów związanych ze spożywaniem napojów alkoholowych oraz innych środków uzależniających jak narkotyki, dopalacze czy papierosy oraz zapobiegania tym zjawiskom, były warsztaty dla uczniów klas szóstych prowadzone przez specjalistkę z Centrum Profilaktyki i Reedukacji „Atelier” z Krakowa. Ponadto, w trakcie warsztatów, uczniowie wyjaśniali znaczenie terminów agresja, przemoc, asertywność, uczyli się umiejętności podejmowania decyzji, poznawali alternatywne sposoby rozwiązywania konfliktów.
W tym samym dniu, 13 maja, w godzinach popołudniowych, odbyły się półtoragodzinne warsztaty dla rodziców uczniów klas trzecich nt. „Jak motywować dziecko do nauki”. Dlaczego właśnie taki temat? Otóż coraz częściej docierają do nas sygnały od rodziców, że ich dziecko niechętnie zabiera się do nauki. Często zwleka i odkłada szkolne obowiązki na później, z niezadowoleniem siada do książek. Co zrobić, aby nauka przestała być dla dziecka uciążliwym obowiązkiem i stała się dla niego przyjemniejsza. Prowadząca spotkanie, specjalistka z Centrum Profilaktyki i Reedukacji z Krakowa przekazała zebranym wiedzę nt. skutecznych sposobów zachęcania dziecka do nauki. Podkreślała przemożną rolę nie tylko nauczycieli, ale i rodziców w procesie nauczania, przyswajania i utrwalania wiedzy.
W imieniu społeczności szkolnej serdecznie dziękujemy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych za sfinansowanie naszych działań.
H. Kwiatkowska – pedagog szkolny.
opublikowano: 2013-05-20, © Halina Kwiatkowska,
ostatnie artykuły z tego działu:
- fioletowelove2024 - 17 listopada Światowym Dniem Wcześniaka
- „Znamy baśnie, bajki i legendy"
- Obchody Narodowego Święta Niepodległości
- Kreatywne przebrania z okazji Halloween
- ATHLETICS CHALLENGE Z UDZIAŁEM MISTARZA OLIMPIJSKIEGO KAROLA ZALEWSKIEGO
- Projektowe warsztaty plastyczne
- Klasa 3a w Gospodarstwie Agroturystycznym Pod Dwiema Tęczami w Łabędziewie
- Kolejny sukces Oli Dmowskiej z klasy VII b
- XXIV DZIEŃ PAPIESKI
- Pierwsze miejsce w finale piłki nożnej dziewcząt „Z Orlika na Stadion”
- dalej...