Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Profilaktyka w SP nr3 ⁄

Profilaktyka w SP nr3

Uzależnienie od Internetu, konflikty w rodzinie - to problemy, które aktualnie nabierają szczególnego znaczenia

Jednym z zadań szkolnej profilaktyki jest: neutralizowanie wpływu czynników powodujących potencjalne zagrożenia dla uczniów, reagowanie w sytuacjach kryzysowych, które już zaistniały a także dawanie pomocy uczniom, rodzicom, którzy mają problemy z odnalezieniem się w szeroko rozumianych, nierzadko trudnych dla nich warunkach egzystencjalnych.

Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom, zaprosiliśmy do naszej szkoły pracowników z Centrum Profilaktyki i Reedukacji ATELIER z Krakowa. 12 listopada uczniowie klas szóstych brali udział w warsztatach pt.” W sieci Internetu”. Prowadząca warsztaty, pani psycholog, podkreśliła dobrodziejstwa płynące z racjonalnego korzystania z Internetu. Większa część spotkania poświęcona była zagrożeniom, jakie niesie za sobą niekontrolowane korzystanie z niego oraz brnięcia w wirtualny świat. Mówiła o skutkach zdrowotnych, zaburzonych relacjach z otoczeniem. Z wykorzystaniem aktywnych metod, uczniowie wyjaśniali znaczenie słowa „uzależnienie”, ustalali wspólnie z prowadzącą kryteria uzależnień i podejmowali życiowe decyzje za Tomka- głównego bohatera, coraz bardziej wsiąkającego w wirtualny świat gier.

W tym samym dniu, grupa trzydziestu rodziców, uczestniczyła w specjalnie przygotowanej dla Nich prelekcji dotyczącej rozwiązywania rodzinnych konfliktów. Konflikt, kryzys, jak mówiła prelegentka , może pojawić się w każdej rodzinie. Niekoniecznie może on wynikać z niedoskonałości, od których nie są wolni nawet ci ludzie, którzy bardzo kochają. Często może on być skutkiem okoliczności zewnętrznych, które wystawiają na próbę członków rodziny. Rodzicom przedstawiono najczęstsze przyczyny powstawania konfliktów oraz podano sposoby rozwiązywania ich.

Mając na uwadze coraz powszechniejsze zjawisko uciekania młodzieży do świata wirtualnego oraz bezradność rodziców w trudnym procesie wychowawczym, sądzę, że należy rozpowszechniać wszelkie formy uświadamiania.

W imieniu społeczności szkolnej, bardzo dziękuję Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Reszlu za sfinansowanie obydwu spotkań.

Halina Kwiatkowska - pedagog SP nr 3

opublikowano: 2012-11-19, © Halina Kwiatkowska,