Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Noc na Łysej Górze ⁄

Noc na Łysej Górze

Dnia 20.10.2016 w Szkole Podstawowej nr 3 w Reszlu odbył się kolejny koncert muzyczny pt. „Noc na Łysej Górze” zaprezentowany przez Agencję Artystyczną MAT z Olsztyna. Motywem przewodnim spotkania była muzyka programowa i ilustracyjna. Muzyka programowa to rodzaj muzyki nawiązującej do treści literackiej, do dzieła muzycznego, która wskazana jest przez tytuł. Treścią muzyki może być ciąg zdarzeń, sytuacji lub myśli. Muzyka taka ma za zadanie wywołać u słuchaczy pewne skojarzenia i wyobrażenia. Muzyka ilustracyjna to typ muzyki opisującej środkami muzycznymi zjawiska świata zewnętrznego (odgłosy przyrody i cywilizacji, np. śpiew ptaków, szmer strumyka i odgłosy burzy). Ten rodzaj muzyki jest wykorzystywany w teatrze, filmie, radiu.

Podczas spotkania z muzyką dzieci z oddziałów przedszkolnych i uczniowie klas I-III mogli wysłuchać mrocznych utworów rosyjskiego kompozytora Modesta Musorgskiego min. „Noc na Łysej Górze” granych na instrumentach dętych - puzonie i fagocie. Uczestnicy koncertu poznali budowę i brzmienie tych instrumentów, mogli też wziąć udział w odgadywaniu zagadek muzycznych.

Podsumowaniem spotkania były eliminacje do Turnieju Wiedzy o Muzyce, które wygrali Zuzanna Bogusz z klasy II c oraz Antoni Gałka z klasy III b. Gratulujemy!

opublikowano: 2016-10-27, © Joanna Maksymiuk,

fot. Krystyna Dudek