Wydarzenia_szkolne
Noc Biologów na Wydziale Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie
11 stycznia 2019 r. piątoklasiści wzięli udział w zajęciach zorganizowanych przez Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie. Spotkanie odbyło się ramach projektu: Warmińsko - Mazurski Uniwersytet Młodego Odkrywcy 2.0. Noc Biologów. To wspólne przedsięwzięcie wydziałów biologicznych i przyrodniczych polskich uniwersytetów i szkół wyższych, a także ogrodów botanicznych.
Hasłem nadrzędnym przedsięwzięcia jest: „Biologia dla zdrowia”.
Noc Biologów ma na celu przekazanie szerokiej wiedzy przyrodniczej oraz wyników badań naukowych na różnych poziomach - od podstawowych wiadomości przyrodniczych do zagadnień problematycznych, nurtujących współczesną biologię i biotechnologię, prowadzonych przez UWM
.Uczniowie podzieleni na trzy grupy wzięli udział w następujących wykładach, przeprowadzonych przez doktorów i profesorów UWM
:- Jakie rośliny nas ubierają? – uczniowie poznali rośliny, a raczej ich włókna, których od tysiącleci człowiek używa do wykonywania odzieży i innych rzeczy, np.: len, konopie,bawełnę.
Poznali również nowoczesne tkaniny, oparte na nowych technologiach, nadające odzieży szczególnych własności, np.: odporności w warunkach ekstremalnych. Dowiedzieli się, co to jest: kapok, modal, lyocell czy cupro i jakie włókna roślinne służą do ich wyrobu. - Grzyby dla zdrowia – dzieci obejrzały wystawę poświęconą różnym gatunkom grzybów znanych i mniej znanych, ważnych dla zdrowia człowieka (m.in. grzyby wykorzystywane w medycynie niekonwencjonalnej i ludowej).
- Dzień z życia roślin - uczestnicy zajęć poznali budowę morfologiczną i anatomiczną organizmów roślinnych, szczególnie modyfikacje umożliwiające przystosowanie do życia w różnych warunkach siedliskowych. Samodzielnie wykonali preparaty i obejrzeli je z wykorzystaniem mikroskopu świetlnego.
Celem przedsięwzięcia było upowszechnianie i popularyzacja nauki oraz instytucji zajmujących się problematyką przyrodniczą poprzez interesujące pokazy, warsztaty, prelekcje, wykłady, zwiedzanie laboratoriów, wystawy, dyskusje oraz materiały zamieszczone w prasie lokalnej, radiu, telewizji i internecie (m.in. blogi i portale społecznościowe). To także wzbudzanie ciekawości oraz chęci do poznawania i rozumienia świata przyrodniczego, szczególnie u dzieci i młodzieży szkolnej, pozwalające zrozumieć prawidłowości funkcjonowania przyrody.
Uczniowie wrócili do szkoły zachwyceni. Nie mogą się doczekać kolejnych takich lekcji, wykładów.
opublikowano: 2019-01-15, © Agnieszka Żyła,
ostatnie artykuły z tego działu:
- Z Internetem świat jest bliski - zajęcia edukacyjne zespołu CYBERspot
- Igrzyska dzieci Szkolnego Związku Sportowego - III miejsce w turnieju finałowym Mistrzostw Województwa W-MSZS w piłce nożnej dziewcząt
- Z Internetem świat jest bliski - zajęcia edukacyjne zespołu CYBERspot
- WYJAZD KLAS ÓSMYCH NA LEGENDARNY MUSICAL METRO
- VI Regionalny Konkurs Ekologiczno-Przyrodniczy klas 3 w Reszlu
- Uruchom serce bliźniemu - II miejsce w województwie uczennic naszej szkoły w konkursie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego
- Sukcesy uczniów Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Reszlu w Wojewódzkich Konkursach Przedmiotowych 2024/2025
- Zwycięzcy konkursu "Życie bajką jest"
- Haft Matematyczny
- WARSZTATY DLA UCZNIÓW - PRZEMOC RÓWIEŚNICZA
- dalej...