Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole ⁄

Wydarzenia_szkolne

Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

11 listopada to szczególny dzień w życiu wszystkich Polaków w kraju i za granicą.

To właśnie tego dnia, 1918 roku, nasza Ojczyzna odzyskała upragnioną niepodległość po 123 latach niewoli. W tym czasie wielu patriotów walczyło z germanizacją, rusyfikacją, organizując powstania narodowe i podejmując inne formy walki z zaborcą. Wielu z nich poświęciło życie…Walczyli słowem i czynem, z bronią w ręku, aby współczesne pokolenie mogło żyć w wolnym kraju. I to pokolenie musi o tym pamiętać…

Pamiętamy!

Uczniowie naszej szkoły, pod kierunkiem nauczycieli, włączyli się w działania upamiętniające wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania niepodległości. Przez kilka dni poprzedzających Święto Niepodległości, w całej szkole, na przerwach rozbrzmiewały pieśni patriotyczne, które wprowadzały nas w nastrój tamtych czasów…Opowiadały o tęsknocie za wolną Polską i trudzie żołnierskim. Na szkolnym korytarzu stanęła wielka wystawa prac i plakatów przygotowanych przez uczniów klas ósmych, prezentujących postacie i wydarzenia wiodące nas do wolności. Na szkolnym ekranie wyświetlane były prezentacje, przygotowane przez uczniów klas ósmych. W klasach przeprowadzone były lekcje patriotyczne.

Uczniowie klas I-III przygotowali gazetki z okazji Święta Niepodległości, głównie wykonali własnoręcznie symbole narodowe, takie jak flaga, godło, a także kotyliony. W akcji wzięli również udział uczniowie, którzy mają nauczanie indywidualne.

W środę, 10 listopada, uczniowie w obu budynkach szkolnych, ubrani na galowo, z przypiętym do piersi biało-czerwonym kotylionem, o godz. 11:11 odśpiewali uroczyście hymn państwowy, łącząc się w ten sposób z uczniami ze szkół w całej Polsce. Na budynku szkoły zawisła wielka, biało-czerwona flaga. Tuż po święcie, klasy 7 i 8 wezmą udział w konkursie historycznym „Jestem patriotą”.

Wszystkie działania, które wspólnie podjęliśmy były po to, aby przybliżyć uczniom istotę patriotyzmu, wzmacniać naszą narodową tożsamość i budzić dumę z bycia Polakiem.

opublikowano: 2021-11-14, © Organizatorzy,

fot. Koło Ekologiczne Ekozespoły