Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Muzyka Fryderyka Chopina – koncert filharmonii ⁄

Muzyka Fryderyka Chopina – koncert filharmonii

25 września odbył się koncert filharmonii poświęcony najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi, Fryderykowi Chopinowi (1810 -1849).

Los naznaczył Chopina piętnem geniuszu. Żył w epoce, która pozostawiła w jego świadomości niezatarte ślady. Urodził się w okresie napoleońskim, który był dla Polaków czasem nadziei. Dojrzewał w Warszawie przedpowstaniowej. Powstanie listopadowe przeżył na obczyźnie – w Wiedniu i Niemczech. Następnie osiadł w Paryżu – ówczesnej stolicy kulturalnej Europy – nie rozstając się jednak z myślą o Polsce.

Był dzieckiem narodu i Europy, synem Justyny Krzyżanowskiej, Polki, zubożałej szlachcianki, rezydującej na dworze Fryderyka Skarbka w Żelazowej Woli oraz Mikołaja Chopina, Francuza.

Muzyka nieustannie rozbrzmiewała w domu Chopinów. Bardzo wcześnie Fryderyk objawił zdolności muzyczne. W arkana gry fortepianowej wprowadzała małego Frycka matka.

Już w wieku siedmiu lat Fryderyk wydał „Poloneza g - moll" i zaczął występować w domach szlachty i arystokracji, m.in. w Pałacu Radziwiłłowskim, w Belwederze u Wielkiego Księcia Konstantego, u Czartoryskich, Sapiehów, Zamoyskich.

Uczniowie wysłuchali między innymi wyżej wspomnianego „Poloneza g - moll" oraz „Mazurka f - dur”, „Mazurka a - moll”, „Walca a – moll”

Turniej wiedzy o muzyce Fryderyka Chopina, który zakończył wtorkowe spotkanie z muzyką, wygrał Kornel Kaleciński z klasy VII b.

opublikowano: 2018-09-27, © Zespół Szkolno-Przedszkolny w Reszlu,

fot. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Reszlu