Wydarzenia_szkolne
Muzyka Fryderyka Chopina – koncert filharmonii
25 września odbył się koncert filharmonii poświęcony najwybitniejszemu polskiemu kompozytorowi, Fryderykowi Chopinowi (1810 -1849).
Los naznaczył Chopina piętnem geniuszu. Żył w epoce, która pozostawiła w jego świadomości niezatarte ślady. Urodził się w okresie napoleońskim, który był dla Polaków czasem nadziei. Dojrzewał w Warszawie przedpowstaniowej. Powstanie listopadowe przeżył na obczyźnie – w Wiedniu i Niemczech. Następnie osiadł w Paryżu – ówczesnej stolicy kulturalnej Europy – nie rozstając się jednak z myślą o Polsce.
Był dzieckiem narodu i Europy, synem Justyny Krzyżanowskiej, Polki, zubożałej szlachcianki, rezydującej na dworze Fryderyka Skarbka w Żelazowej Woli oraz Mikołaja Chopina, Francuza.
Muzyka nieustannie rozbrzmiewała w domu Chopinów. Bardzo wcześnie Fryderyk objawił zdolności muzyczne. W arkana gry fortepianowej wprowadzała małego Frycka matka.
Już w wieku siedmiu lat Fryderyk wydał „Poloneza g - moll" i zaczął występować w domach szlachty i arystokracji, m.in. w Pałacu Radziwiłłowskim, w Belwederze u Wielkiego Księcia Konstantego, u Czartoryskich, Sapiehów, Zamoyskich.
Uczniowie wysłuchali między innymi wyżej wspomnianego „Poloneza g - moll" oraz „Mazurka f - dur”, „Mazurka a - moll”, „Walca a – moll”
Turniej wiedzy o muzyce Fryderyka Chopina, który zakończył wtorkowe spotkanie z muzyką, wygrał Kornel Kaleciński z klasy VII b.
opublikowano: 2018-09-27, © Zespół Szkolno-Przedszkolny w Reszlu,
ostatnie artykuły z tego działu:
- Zak. r. szk. w I-III
- Zakończenie roku szkolnego 2024/2025 w Zespole Szkolno - Przedszkolnym
- Gratulacje dla Jana Adamiaka!
- Od ziarenka do bochenka
- Moja rodzina jest wyjątkowa
- Akademia Łowców Odpadów w akcji!
- Znamy wyniki Ogólnopolskiego Konkursu Matematycznego
- BAL KLAS ÓSMYCH
- Innowacje pedagogiczne 2024/2025 – podsumowanie
- Wycieczka klasy 2b na zakończenie roku szkolnego
- dalej...