Szkoła Podstawowa Nr 3
w Reszlu

Jesteś tu: strona główna < Oświata < Mali przyjaciele lasu ⁄

Mali przyjaciele lasu

Dnia 9 lutego 2017r. uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu pojechali na wycieczkę do lasu w Świętej Lipce. Przewodnikiem był ktoś, kto o lesie wie wiele i w ciekawy sposób potrafi przekazać swoją wiedzę – leśnik, pani Wiesława Pręcikowska.

Wędrując leśną ścieżką uczniowie przypomnieli zasady zachowania się w lesie oraz zgodnie ustalili, że człowiek jest w nim tylko gościem. Jedną z najważniejszych zasad jest zachowanie ciszy podczas obecności w lesie. Nie płoszymy wtedy zwierząt i ptaków leśnych. Zachowując się cicho w lesie niejako sami "wtapiamy się" w las. Dzięki temu im ciszej się zachowujemy, tym więcej możemy zaobserwować z leśnego życia, bez szkody dla mieszkańców lasu i to o każdej porze roku.

Pogoda dopisała, więc uczniowie na świeżym śniegu mogli szukać i rozpoznawać tropy zwierząt. Widzieli ślady dzika, sarny, wiewiórki. W związku ze zbliżającym się Dniem Dokarmiania Zwierzyny Leśnej kolejnym etapem wyprawy było dokarmianie zwierząt przysmakami, które dzieci przywiozły z domu. Warzywa, owoce i nasiona pozostawiły w paśniku, który na pewno zwierzęta odwiedziły jeszcze tego samego dnia. Uczniowie dowiedzieli się kiedy i czym leśnicy dokarmiają zwierzęta. Zainteresowali się tzw. lizawką, czyli drewnianym słupkiem z kostką soli umieszczoną na szczycie, którą zwierzęta chętnie zlizują. Uczniowie dowiedzieli się, że właściwe dokarmianie zwierząt leśnych to prawdziwa sztuka. Z dostarczaniem zwierzętom pokarmu nie można przesadzać.

W sali dydaktycznej uczniowie przygotowywali ptasie przysmaki w małych karmniczkach. Rozpoznawali odgłosy zwierząt zamieszkujących lasy Warmii i Mazur.

Wszyscy mogli ogrzać się przy ognisku, upiec kiełbaski, wypić ciepłą herbatę malinową oraz podzielić się wrażeniami. Była to niezwykle ciekawa lekcja przyrody.

opublikowano: 2017-02-15, © Joanna Piskosz,