Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Klasycy na rockowo - koncert dla klas 4-6 ⁄

Klasycy na rockowo - koncert dla klas 4-6

Dnia 5 kwietnia 2013r. po raz kolejny uczniowie klas 4-6 wzięli udział w programie muzycznym pt. "Klasycy na rockowo". Już sam tytuł spotkania brzmiał zachęcająco. No cóż ! Młodzież szkolna rzadko słucha muzyki klasycznej, tzw. poważnej. Jednakże koncert zaprezentował utwory muzyki klasycznej inaczej, właśnie na rockowo. Nowe brzmienie znanych tematów muzycznych być może zachęci uczniów do wysłuchania ich w oryginale.

W mistrzowski sposób przedstawiono tematy z dzieł J.S Bacha, W.A Mozarta, L.V. Beethovena, N. Paganiniego, F. Schuberta w opracowaniach rockowych. Prowadzący program, pan Konrad Kozubowski, w interesujący sposób wyjaśnił, co to jest aranżacja i improwizacja w muzyce. Podkreślił, że muzyka klasyczna jest źródłem inspiracji dla współczesnych kompozytorów, którzy poddając utwory muzyki klasycznej zabiegom aranżacyjnym zmieniają ich charakter.

Efektownym przykładem tego typu zabiegów muzycznych była Aria "Gdyby rannym słonkiem" z opery "Halka" S. Moniuszki, której uczniowie wysłuchali w oryginale i w opracowaniu współczesnych kompozytorów.

Uczniowie z dużym zainteresowaniem wysłuchali koncertu, a następnie trzy osoby zmierzyły się w konkursie wiedzowym - F. Wielgat z kl.6a , W. Tyżlik z kl.5b i Ł. Wójcik z kl.4b. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą dotyczącą muzyki klasycznej. Konkurs wygrał Łukasz Wójcik z kl.4b. Gratulujemy!

opublikowano: 2013-04-10, © Małgorzata Gardocka,

fot. Janusz Król.