Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < KOT W BUTACH z wizytą w Ic ⁄

KOT W BUTACH z wizytą w Ic

Rozwijanie kompetencji czytelniczych to zadanie, które priorytetowo kształcimy w tym roku szkolnym w naszej szkole. Nauczyciele czytają bardzo dużo dzieciom na lekcjach, ale kiedy zaprosi się osobę z zewnątrz, jest to wielkie święto klasowe i wydarzenie, na które dzieci czekają z niecierpliwością. Tak też było tym razem.

W samo południe 27 listopada 2017 roku klasę I c odwiedziła pani Emilia, mama Oli Ciepłuchy. Jaką książkę przeczyta pani Emilka, zadecydowały dzieci wcześniej w demokratycznym głosowaniu. Wybór padł na „Kota w butach” Charlesa Perrault. Słuchanie baśni poprzedziła krótka prezentacja z życia i twórczości baśniopisarza, przygotowana przez wychowawcę. Pojawiły się ciekawostki z życia autora, zagadki dotyczące napisanych utworów. I tak nadszedł czas na słuchanie baśni. Dzieci siadły w kręgu i uważnie wysłuchały kolejnych wydarzeń. Już tytuł wskazywał głównego bohatera utworu. Okazał się nim magiczny kot, który chodził w pięknych, skórzanych butach. Główny bohater dzięki swojemu sprytowi odmienił życie młodego młynarczyka, wygnanego w świat przez nieczułych braci. Biedny chłopiec został bogatym markizem, udało mu się zamieszkać we wspaniałym pałacu, ożenił się także z piękną i dobrą królewną.

Baśń pokazała pierwszoklasistom, jakimi prawami rządzi się życie. Nauczyła, że nie zawsze jest nam łatwo i przyjemnie, ale też pokazała, jakie cechy mogą nam pomóc przezwyciężyć kłopoty. Należą do nich zapewne: odwaga, męstwo, pewność siebie, roztropność, inteligencja. Co zaś najważniejsze, baśń jasno pokazała, jakie postępowanie i cechy charakteru są dobre, a jakie złe? Po omówieniu kolejnych przygód kota w klasie aż zaroiło się od czerwonego koloru, bowiem z czerwonego brystolu uczniowie wykonywali czarodziejskie buty, które po ozdobieniu będą czekały w klasie do 6 grudnia na Mikołaja. Może o nas nie zapomni? Czekamy już z niecierpliwością.

Dziękuję pani Emilii za piękne czytanie i poświęcony czas. Kolejne czytanie zapowiada się w parze. Mama jednego z chłopców będzie czytała wspólnie z synem. To będzie na pewno ciekawa lekcja z książką!

opublikowano: 2017-11-29, © Krystyna Bujnowska,

fot. Krystyna Bujnowska