Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Geniusz- Wolfgang Amadeusz Mozart ⁄

Geniusz- Wolfgang Amadeusz Mozart

Dnia 1 grudnia, po raz drugi w tym roku szkolnym, uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w koncercie muzycznym przygotowanym przez Agencję Artystyczną „MAT”. Celem spotkania była biografia i muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Prowadzący spotkanie, pan Damian Borkowski, przedstawił słuchaczom najważniejsze wydarzenia z życia wybitnego artysty. Zwrócił uwagę dzieciom na niezwykłe zdolności Mozarta, np. słuch absolutny i wyjątkową pamięć muzyczną. Artysta komponował już jako sześciolatek a pierwszą symfonię stworzył niewiele lat później. Część swego życia spędził na dworach, pełniąc funkcję nadwornego kapelana. Jednak takie życie mu nie odpowiadało. Postanowił żyć na własną rękę, co wiązało się z tym, że musiał bardzo dużo komponować na zamówienie. Jego życie było wypełnione muzyką, skomponował ponad 700 utworów, z czego 24 opery, 40 symfonii. Pod koniec swoich lat Geniusz wiódł życie w skrajnej nędzy, był bardzo schorowany. Niestety życie Mozarta trwało bardzo krótko, żył 35 lat. Jako nędzarz został pochowany we wspólnym grobie dla ubogich, do dnia dzisiejszego nie wiadomo gdzie dokładnie w Wiedniu znajduje się jego mogiła.

Uczniowie wysłuchali pieśń „Fiołek” oraz jedną z arii z opery „Wesele Figara” zaśpiewaną przez panią Agnieszkę Szczuchę. Dzieci usłyszały też kompozycje instrumentalne przetransponowane na tubę(Maciej Chmielewski), akompaniament - fortepian (Dominik Skwarczyński), np. Menuet II części koncertu fortepianowego d-moll, „Marsz Turecki”, arię z opery „Czarodziejski flet”.

Na koniec spotkania odbył się Turniej Wiedzy o Muzyce, w którym brali udział uczniowie: Oliwier Maksymiuk kl. IVa, Szymon Kos IVb i Patrycja Kwiatkowska z kl. VIa. Największą znajomością tematu wykazał się Oliwier Maksymiuk, który zajął I miejsce. Gratulujemy.

opublikowano: 2016-12-06, © Marta Lewczuk-Daliga,

fot. Wojciech Jałoszewski..