Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Ekologicznie w naszej szkole ⁄

Ekologicznie w naszej szkole

W XXI wieku troska o środowisko jest rzeczą niezbędną dla przetrwania ludzkości. Nie można więc nie doceniać roli edukacji ekologicznej w prawidłowym wychowywaniu dzieci i młodzieży, uczenia szacunku do przyrody i zwiększaniu świadomości ekologicznej. W Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Reszlu działania ekologiczne realizowane są systematycznie od kilkunastu lat.

We wrześniu i październiku 2018 r. uczniowie z klasy III a uczestniczyli w kampanii ekologicznej „Śmieciom przeciwni”, której głównym celem było kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego, przekonanie o konieczności racjonalnego korzystania z zasobów przyrody, segregacji śmieci. Odbyła się w szkole pierwsza zbiórka zużytych baterii oraz zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Chętni uczniowie z klasy III a wzięli udział w konkursie wiedzowym „Akcja – segregacja”, który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Reszlu, a przeprowadziły go panie Alicja Dziemiańczyk i Ada Cieszyńska.

Kolejną kampanię „ Ludzie– drzewom”, której celem było poszerzenie wiedzy i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz tworzenie więzi emocjonalnych z przyrodą przeprowadzono w październiku, kiedy w wielu krajach obchodzone jest Święto Drzewa. Aby ocalić życie chociaż kilku drzew, w szkole odbyła się zbiórka makulatury. Wszyscy chętni uczniowie z klas I-III oraz przedszkolaki mogli wziąć udział w szkolnym konkursie plastycznym „ Prośby drzew do ludzi”. Uczniowie z klasy II c i III a byli na zajęciach terenowych, podczas których próbowali obliczyć wiek drzew metodą proponowaną dla dzieci. Podczas zajęć w parku uczniowie uczyli się spostrzegawczości, rozpoznawali drzewa i krzewy tam rosnące, wsłuchiwali się w odgłosy przyrody. Uczniowie z klasy IIIa uczestniczyli również w zajęciach zorganizowanych wspólnie z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Reszlu. W czasie zajęć uczniowie rozpoznawali drzewa po liściach i owocach, porównywali je, czytali ciekawostki o drzewach. Następnie odbyło się czytanie książki w otoczeniu drzew, w bezpośrednim kontakcie z naturą. Na zakończenie zajęć uczennica przeczytała list, prośbę drzew do ludzi, który następnie umieszczono na tablicy na korytarzu szkolnym. Pamiętając, że w wielu miejscach na świecie Święto Drzewa to nie tylko akcje sadzenia drzew, ale także działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, współpracy i tolerancji, uczniowie z klas I-III posadzili przy swojej szkole Drzewo Pokoju.

W listopadzie odbył się kolejny konkurs dla klas I-III pod hasłem „Co mogą dzieci w sprawie śmieci?”. Chętni uczniowie mogli napisać lub narysować, co mogą zrobić, by śmieci było mniej. Nagrodzono 10 najciekawszych prac.

Kolejnym wyzwaniem dla uczniów z klasy IIIa jest udział w projekcie „Klimatyczna klasa”, którego głównym celem jest rozwijanie kompetencji społecznych na zajęciach przyrodniczych.

Wierzę, że wszystkie te zajęcia, akcje i konkursy rozbudziły w uczniach potrzebę kontaktu z przyrodą oraz zwiększyły poczucie współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego.

opublikowano: 2018-12-06, © Joanna Piskosz,

fot. Joanna Piskosz