Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Drodzy Mieszkańcy Gminy Reszel! ⁄

Drodzy Mieszkańcy Gminy Reszel!

14 listopada to Dzień Czystego Powietrza. To okazja, aby przypomnieć wszystkim o potrzebie dbania o środowisko. Czyste powietrze to podstawa wszelkiego życia na Ziemi – oddychamy nim nie tylko my, ludzie, lecz także zwierzęta i rośliny.

Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji i budowy zakładów przemysłowych, nasze powietrze już straciło na swojej czystości. Martwi nas jeszcze to, że niektórzy ludzie przyłączają się do zanieczyszczenia powietrza paląc śmieci w swoich domach.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak groźna dla nas i dla środowiska jest tzw. „niska emisja”, powodowana poprzez spalanie śmieci w niskich temperaturach. Spalanie odpadów w profesjonalnych spalarniach śmieci następuje w bardzo wysokich temperaturach, co unieszkodliwia wiele szkodliwych związków chemicznych powstałych w tym procesie. Natomiast spalanie śmieci w domowych piecach powoduje uwolnienie do powietrza setek trujących, toksycznych substancji tj. metali ciężkich, tlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku siarki, chlorowodoru, cyjanowodoru, dioksyn i furan, których systematyczne wdychanie może nawet doprowadzić do nowotworów układu oddechowego.

Chcemy żyć w czystym, zadbanym i zdrowym środowisku. To, czy tak będzie, zależy od nas wszystkich, a przede wszystkim od Was, dorosłych. Dlatego apelujemy: nie palcie śmieci w swoich gospodarstwach! Na czyste, zadbane środowisko składają się chęci i starania nas wszystkich.

Uczennice z opiekunką koła ekologicznego ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Reszlu.

opublikowano: 2013-11-17, © Organizatorzy,

fot. Organizatorzy