Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < DZIEŃ PATRONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W RESZLU ⁄

DZIEŃ PATRONA W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 3 W RESZLU

28 maja 2013 roku uczniowie klas III-VI uczestniczyli w apelu poświęconym pamięci Patrona naszej Szkoły.

Uroczyste spotkanie rozpoczęliśmy od wysłuchania walca z filmu "Noce i dnie", do którego muzykę skomponował Waldemar Kazanecki, a słowa napisała Agnieszka Osiecka. Przy rozbrzmiewających dźwiękach melodii na scenie pojawiła się główna bohaterka powieści Marii Dąbrowskiej - Barbara Niechcic.

Następnie narratorzy krótko przybliżyli najważniejsze fakty z biografii pisarki. Opowiedzieli o największym – obok autobiograficznych "Dzienników" – dziele Marii Dąbrowskiej, słynnej tetralogii powieściowej zatytułowanej "Noce i dnie", która pierwotnie nosiła tytuł "Pośród życia i śmierci" i złożona była z trzech części.

Warto wiedzieć, że dzieło pod finalnym tytułem publikowane było w latach 1931-1934, w Warszawie w wydawnictwie Jakuba Mortkowicza. A w jego skład wchodzą cztery części, niekiedy łączone w zależności od wydania: Tom I. Bogumił i Barbara z 1931 roku, Tom II. Wieczne zmartwienie z 1932 roku oraz Tom III. dwuczęściowy Miłość, 1933, Wiatr w oczy 1934.

Na kilkuset stronach pisarka opowiedziała losy szlacheckiej rodziny Niechciców, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku, tworząc jedną z najwybitniejszych kronik polskiej inteligencji oraz najbardziej poruszające i wnikliwe studium psychologiczne głównych bohaterów – Barbary i Bogumiła.

Po komentarzu narratorów poraz kolejny usłyszeliśmy znajomego walca, tym razem w wykonaniu chórku, składającego się z uczennic klasy IV a i VI c. Po czym obejrzeliśmy krótkie scenki ukazujące pracę powieściopisarki nad książką. Na szkolnej scenie pojawiła się Maria Dąbrowska i przenieśliśmy się do jej pokoju, w którym tworzyła wspomniane dzieło. Kolejno pisarkę odwiedzają różni interesanci: chłopiec, pani z wierszami, pani z teatru, dwaj panowie...

Usłyszeliśmy również utwór Mieczysława Jastruna "Pamięci Marii Dąbrowskiej" w wykonaniu Wiktorii Tyżlik. Podczas apelu obejrzeliśmy także prezentację multimedialną o życiu i twórczości Marii Dąbrowskiej.

Apel poświęcony Patronce naszej Szkoły niewątpliwie pogłębił i uporządkował wiedzę na Jej temat. Na koniec uroczystości dokonano wręczenia dyplomów wybitnym sportowcom naszej Trójki i zdobywcom I miejsca w X Festiwalu Ekologicznym „Czysty Powiat”.

Uroczystość przygotowały nauczycielki: A. Doboszewska, M. Gardocka, J. Radomska. Piękną dekorację wykonała pani M. Dziudzik - Pływaczewska. Nad nagłośnieniem czuwał pan Łukasz Pyrzak.

opublikowano: 2013-06-03, © Agata Doboszewska-Kasperek,

fot. Organizatorzy