Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Wycieczka do Torunia ⁄

Wycieczka do Torunia

18 maja 2022r. uczniowie klas: 6 a, 7 a, 7 b uczestniczyli w szkolnej wycieczce do Torunia.

Pani Barbara Golakowicz, pilot, umilała nam drogę, opowiadając wiele ciekawych historii i legend, m.in. o duchu Białej Damy, błąkającym się od stuleci po zamku w Golubiu-Dobrzyniu. W Kurzętniku zwróciła naszą uwagę na wieżę widokową, z której rozciąga się wspaniały widok na okolicę. Niestety, nie mogliśmy zrobić tam przystanku, gdyż czas nas gonił. Spieszyliśmy się do Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, gdzie zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Pierwsza wzięła udział w warsztatach ,,Czy leci z nami Newton”, druga zwiedziła wystawę interaktywną ,,Ścieżki dorastania”. Zabawy było co niemiara, czas minął bardzo szybko. Następnie udaliśmy się na spacer po Starówce. Widzieliśmy m.in. Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Ratusz, pomnik Kopernika i Flisaka, gdzie wysłuchaliśmy opowieści o tym, jak flisak wyprowadził żaby z miasta. Mieliśmy też trochę czasu na lody. Zjedliśmy je w cukierni "Lenkiewicz” – polecamy każdemu! Najlepsze lody w Polsce! Naprawdę przepyszne! Po obiedzie pomaszerowaliśmy do Żywego Muzeum Piernika przy ul. Rabiańskiej, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach. Na początku prowadzący w zabawny sposób opowiedzieli nam historię toruńskich pierników. Dowiedzieliśmy się m.in. skąd pochodzi słowo ,,piernik”, jak przed wiekami pieczono ciasta, co to jest i co ma wspólnego z piernikiem kolendra, kardamon, cynamon, jak wyglądały formy piernikowe. Następnie z wielką ochotą każdy z nas zrobił i upiekł własny piernik. Zabawa była przednia. Na drogę dostaliśmy przykazanie, żeby się w życiu nie opierniczać i swój pierniczek prosto z pieca, jeszcze gorący.

W drodze powrotnej pani pilot opowiedziała nam nowe ciekawe historyjki, bohaterką jednej z nich była Czarna Dama strasząca w ruinach zamku w Kurzętniku.

Wycieczka była udana. Pogoda i humory dopisały. Gorąco polecamy wszystkim piękny Toruń z jego atrakcjami.

opublikowano: 2022-05-23, © Organizatorzy,

fot. Organizatorzy