Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Śladami naszych odległych przodków ⁄

Śladami naszych odległych przodków

18-19.05.2023r. uczniowie klasy IV a i V b wraz z trzema opiekunkami udali się na dwudniową wycieczkę Strzelno – Gniezno –Wenecja– Biskupin- Reszel.

O godzinie 7.00 wyjechaliśmy spod naszej szkoły. Po południu dotarliśmy do Strzelna, gdzie przewodnik pokazał nam Bazylikę św. Trójcy – budowlę z XII w., w której zachowały się unikatowe kolumny romańskie, zwiedzaną przez osoby z całego świata oraz Rotundę św. Prokopa – największą romańską rotundę w Polsce. To w niej zasiadali m.in. Władysław Łokietek, Kazimierz Wielki czy Władysław Jagiełło. Podczas zwiedzania zabytkowych budowli dowiedzieliśmy się bardzo ciekawych rzeczy na temat stylu, w którym zostały one wybudowane. Mogliśmy usłyszeć interpretację „Kolumn Cnoty”. Historie opowiedziane przez przewodnika zaciekawiły wszystkich uczestników wycieczki. Po zwiedzaniu zabytków mieliśmy czas na kupienie pamiątek.

Następnie pojechaliśmy do Gniezna na lekcję muzealną w Muzeum Początków Państwa Polskiego.Kolejnym punktem naszej wycieczki było Zwiedzanie Gniezna - głównego grodu Państwa Polan: Wzgórza Lecha iArchikatedry z relikwiami Św. Wojciecha. Mieliśmy szansę zobaczyć również słynne Drzwi Gnieźnieńskie, których historię opowiedziała nam przewodniczkazGniezna.W godzinach wieczornych przejechaliśmy do Ośrodka Wypoczynkowego Zatoka Zabłockich w Chomiąży Księżej koło Biskupina, w którym zjedliśmy obiadokolację i zakwaterowaliśmy się. Dzięki świetnemu zapleczu, w ośrodku mieliśmy połączenie wycieczki z biwakiem.

Następnego dnia po śniadaniu nastąpił przejazd do Wenecji i zwiedzanie Muzeum Kolejki Wąskotorowej. Dla niektórych uczniów przejazd kolejką wąskotorową z Wenecji do Biskupina był pierwszą przejażdżką pociągiem. W Biskupinie zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne i mieliśmy warsztaty, podczas których wykonaliśmy biżuterię. Po Muzeum również oprowadzała nas przewodniczka, która opowiedziała o powstaniu tego miejsca w drobnych szczegółach. Dowiedzieliśmy się, że osada w Biskupinie wiąże się z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej, trwającym od środkowej epoki brązu, od ok. XIV w. p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do ok. V w. p.n.e. Na podstawie badań elementów konstrukcyjnych osiedla stwierdzono, że powstało ono najprawdopodobniej zimą 738 roku p.n.e. Założono je na podmokłej wyspie na Jeziorze Biskupińskim o kształcie w przybliżeniu owalnym i powierzchni ok. 2 ha (w obrębie wałów mieściło się ok. 1,3 ha powierzchni).

Po posiłku,obładowani zakupionymi pamiątkami,ruszyliśmy do domu. Po sześciogodzinnej jeździe autobusem, około 22.30 dotarliśmy do Reszla, gdzie wszystkich przywitali rodzice.

opublikowano: 2023-05-25, © Organizatorzy,

fot. Organizatorzy