Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Laboratoria przyszłości ⁄

Laboratoria przyszłości

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Reszlu bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości. W ramach projektu szkoła otrzymała 127 500,00 zł.

Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół podstawowych oraz ogólnokształcących szkół artystycznych. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Laboratoria Przyszłości to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwolą uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych, lecz także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości organy prowadzące szkoły otrzymają od państwa wsparcie finansowe warte ponad miliard złotych, dzięki któremu miliony polskich uczniów będą mogły uczyć się poprzez eksperymentowanie i zdobywać w ten sposób praktyczne umiejętności. Wsparcie będzie przekazane w całości z góry - bez konieczności wniesienia wkładu własnego.

W pierwszej części zakupów wykorzystano 60% powyższej kwoty. Zostały zakupione:

• - Pracowania do Druku 3D – 3 drukarki z laptopami, filamentami, bibliotekami i oprogramowaniem;
  • - Mikrokontrolery Arduino z czujnikami i akcesoriami;
  • - 2 stacje lutownicze z gorącym powietrzem;
  • - 2 komplety (zestawy) długopisów 3d – wraz z akcesoriami i filamentami;
  • - skaner 3D;
  • - wyposażenie pracowni – stoliki, szafy, regały.

Cały zakupiony sprzęt będzie wykorzystany do prowadzenia zajęć z robotyki, programowania i modelowania 3D.

W drugiej części - 40 % zostały zakupione:

• - 2 aparaty fotograficzne wraz z oświetleniem studyjnym, gimbalemem, statywami i osprzętem audio,
  • - zestaw nagłośnienia mobilnego (głośniki, kable, statywy, mikrofony i mikroporty);
  • - Konsola do miksowania, cyfrowy wzmacniacz, case/rack do transportu;
  • - zestawy klocków Abilix do samodzielnej konstrukcji.

Powyższy sprzęt będzie wykorzystywany do przetwarzania dźwięku i tworzenie muzyki, a roboty do zajęć z programowania i robotyki.

opublikowano: 2022-09-04, © Adam Janiszewski,

fot. Organizatorzy