Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < „Przyjaźń, która utorowała drogę Niepodległej” oraz „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej” ⁄

W roku 2018 przypadają obchody 100 - lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

11 listopada 1918 roku nasz kraj po 123 latach oczekiwań odzyskał upragnioną wolność.

Uroczyste obchody Święta Niepodległości będą miały miejsce w piątek 9 listopada, ale już 30 października po raz kolejny w tym roku mieliśmy okazję wspomnieć proces odzyskiwania przez Polskę niezależności. Wszystko to za sprawą wystawy „Przyjaźń, która utorowała drogę Niepodległej”, na którą składają się zdjęcia i rysunki pozyskane przez Narodowe Centrum Cyfryzacji i Muzeum Wojska Polskiego.

Gościliśmy w szkole kombatanta, majora, Pana Stanisława Brodackiego oraz prezesa olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków, Pana Waldemara Ziarka, który ubrany w legionowy mundur przybliżył główną ideę wystawy. Rozstawione w małej sali sportowej Zespołu Szkolno – Przedszkolnego przy ul. Chrobrego plansze wystawy prezentują proces odzyskiwania przez Polskę wspomnianej wyżej niezależności oraz przypominają dwie niezwykle ważne w historii naszego kraju osobowości, przyjaciół – Józefa Piłsudskiego i Kazimierza Sosnkowskiego.

Uczestniczące w otwarciu wystawy delegacje uczniów oraz nauczycieli odśpiewały uroczyście hymn Polski, następnie wszyscy wysłuchali pieśni poświęconej Legionom oraz spróbowali legionowego chleba przywiezionego do szkoły przez p. Waldemara Ziarka.

Wystawa „Przyjaźń, która utorowała drogę Niepodległej” będzie prezentowana w kilkudziesięciu miejscach regionu. W budynku Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Reszlu zostanie do 5 listopada.

O

twarcie wystawy patriotycznej połączyliśmy z projektem „100 dębów pamięci bohaterów Niepodległej”, którego jesteśmy uczestnikami. W szkolnym parczku, w obecności gości, zasadziliśmy dąb ku pamięci Edwarda Rydza – Śmigłego przekazany pod opiekę szkole. Współtwórcami projektu są Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Olsztynie, Kuratorium Oświaty oraz Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Patronat honorowy nad projektem objął Wojewoda Warmińsko – Mazurski Artur Chojecki.

30 października byli również z nami Burmistrz Reszla, Pan Marek Janiszewski, zastępca Burmistrza, Pan Jerzy Bajorek, Kierownik Kształcenia Praktycznego z Zespołu Szkół im. M. Rataja w Reszlu, Pani Danuta Machnio, ksiądz Dyzma Wyrostek oraz Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Reszlu, Pan Artur Galicki.

opublikowano: 2018-11-04, © Agnieszka Żyła,

fot. Agnieszka Żyła