Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Z wizytą w Kwaterze Hitlera ⁄

Z wizytą w Kwaterze Hitlera

W słoneczny poranek, 4 października uczniowie klasy 8 a udali się na wycieczkę do Gierłoży, aby zwiedzić kwaterę Hitlera, zwaną Wilczym Szańcem. Wycieczka została zaplanowana w czasie realizacji zagadnień programowych dotyczących II wojny światowej na lekcjach historii.

Choć kilka osób z klasy już wcześniej odwiedziło to historyczne miejsce z rodzicami, to teraz, mając większą wiedzę na temat losów II wojny światowej w Europie, w Polsce, w Prusach Wschodnich przybyliśmy, aby dowiedzieć się więcej o kwaterze wodza III Rzeszy.

Nasz przewodnik, Pan Łukasz Połubiński, w ciekawy sposób opowiedział nam o zachowanych obiektach i wydarzeniach związanych z pobytem Hitlera. To tutaj doszło do zamachu na Hitlera 20 lipca 1944 roku. Rekonstrukcja pomieszczenia, w którym doszło do spisku zorganizowanego przez pułkownika Clausa von Stauffenberga przeniosła nas w tamte dni.

To stąd, ze swojej kwatery Hitler wydał rozkaz zrównania Warszawy z ziemią po wybuchu powstania warszawskiego. W jednym z budynków mogliśmy zobaczyć eksponaty i broń związane z powstaniem warszawskim.

To bardzo ciekawe doświadczenie historyczne, które na długo pozostanie w naszej pamięci...

Ostatnim etapem wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek, a przy tym rozmowy z kolegami i koleżankami, dzielenie się wrażeniami.

Odbyliśmy bardzo atrakcyjną lekcję historii.

fot. Adam Żyła

opublikowano: 2021-10-17, © Małgorzata Gardocka,