Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Zajęcia w Leśnej klasie ⁄

Zajęcia w Leśnej klasie

Dnia 7 czerwca 2019 r. w piękny słoneczny dzień uczniowie klasy II c pod kierunkiem swojej wychowawczyni udali się do Św. Lipki. Dzieci zabrały ze sobą lupy, kompasy oraz lornetki, aby jak najlepiej podpatrzyć świat przyrody. Już na skraju lasu spotkały się z leśnikiem, panią Wiesławą Pręcikowską, która była naszym przewodnikiem po lesie.

Celem zajęć była lekcja przyrodnicza w naturalnym środowisku - terenie leśnym. Zimą, kiedy byliśmy w lesie, umówiliśmy się na kolejne spotkanie, aby zobaczyć las późną wiosną. Tak też się stało, czas szybko zleciał i nadszedł czas wycieczki. Dzieci rozpoznawały gatunki roślin w szkółce oraz w otwartym terenie leśnym. Utrwaliły zasady bezpiecznego zachowania się w lesie. Poznały zagrożenia płynące ze strony chorych zwierząt i roślin (np. trujące owoce, liście, grzyby). Dowiedziały się o odpowiednim zachowaniu się w sytuacji zagrożenia. A wszystko to odbywało się na łonie natury, w cieniu drzew Leśnej klasy.

Leśna klasa to miejsce specjalnie przygotowane do prowadzenia zajęć lekcyjnych na świeżym powietrzu, w otoczeniu wiekowego drzewostanu liściastego, otaczającego leśniczówkę w Św. Lipce. Klasa wyposażona jest w ławki i stoły dla kilkunastu osób oraz tablice ilustrujące niektóre grupy roślin i zwierząt zamieszkujące ten teren, a także wybrane zagadnienia z zakresu ekologii. Uwieńczeniem spotkania w lesie były bardzo ciekawe zajęcia plastyczne- malowanie prac różnymi kolorami zebranych roślin. Powstały czarujące prace. Okazało się, że bez piórnika i kredek można sobie poradzić i wykonać bajeczne rysunki.

Na zakończenie wycieczki odbyło się ognisko integracyjne z pieczeniem kiełbasek. W powrotnej drodze skorzystaliśmy z naturalnej ścieżki zdrowia, specjalnie przygotowanej dla turystów. Dziękujemy pani leśnik, która oczywiście wie o lesie najwięcej. Potrafiła zamienić nas w drzewa i w bardzo ciekawy sposób przekazała swoją wiedzę.

opublikowano: 2019-06-11, © Krystyna Bujnowska,

fot. Krystyna Bujnowska