Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Uczniowie klas VII reszelskiej „Trójki” obejrzeli „Zemstę” Aleksandra Fredry ⁄

Uczniowie klas VII reszelskiej „Trójki” obejrzeli „Zemstę” Aleksandra Fredry

4 czerwca 2018 r. uczniowie klas siódmych obejrzeli przedstawienie pt. „Zemsta” przygotowane przez Narodowy Teatr Edukacji im. A. Mickiewicza z Wrocławia. W tym celu udali się z nauczycielkami języka polskiego do Kętrzyna.

Siódmoklasiści mieli możliwość odświeżenia wiadomości związanych z obowiązkową lekturą, którą w tym roku omówili.

Uczniowie ponownie „przenieśli się” do wnętrza starego zamku, którego właścicielami byli Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek – skłóceni o mur graniczny. Wątek główny dotyczący sporu między nimi doskonale obrazuje przywary polskiej szlachty. Cześnik to pieniacz, porywczy zawadiaka i rębajło, który działał szybciej niż myślał, zaś jego antagonista, Rejent, reprezentował typ obłudnika, człowieka chytrego i zakłamanego, stwarzającego pozory, układnego i skromnego. W tle rozegrały się wątki poboczne: miłość syna Milczka, Wacława do bratanicy Raptusiewicza, Klary oraz dzieje barwnych postaci: Podstoliny i tchórzliwego fircyka Papkina. Oczywiście ukazana historia zgodnie z wymogami gatunku zakończyła się szczęśliwie, czyli ślubem Klary i Wacława oraz zgodą pomiędzy właścicielami zamku.

Ten ponadczasowy utwór po raz kolejny rozśmieszył odbiorców. Młodzież nagrodziła grę wrocławskich aktorów brawami.

opublikowano: 2018-06-07, © Agnieszka Żyła,

fot. Agnieszka Żyła