Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Szukamy wiosny w lesie ⁄

Szukamy wiosny w lesie

W piątek, 7 kwietnia uczniowie klas 2c i 2d wybrali się na wycieczkę do lasu w Worpławkach. Celem wyprawy była obserwacja oznak wiosny. Po przyjeździe przywitali nas gospodarze tego miejsca, pan leśniczy Adam Zajk i Sebastian Trapik z Nadleśnictwa Srokowo. Pogoda sprzyjała wędrówce, było pogodnie i świeciło słońce.

„ Las jest też dla was” powiedział na przywitanie pan Sebastian Trapik, przypominając dzieciom zasady zachowania się w lesie. Uczniowie wyposażeni w lupy, lornetki i notatniki ruszyli za panem przewodnikiem. Wędrując leśną drogą słuchaliśmy ciekawostek o lesie i jego mieszkańcach. Pan Sebastian omówił warstwy lasu, zwracając szczególną uwagę dzieci na oznaki wiosny. Tak. Wiosna już w lesie! Widzieliśmy kwitnące kwiatki takie jak zawilce, przylaszczki, śledziennicę skrętolistną, podbiał. Krzewy i drzewa wypuszczają już pąki liści, a zwierzęta harcują po lesie zostawiając tropy. Rozpoznawaliśmy tropy borsuka, dzika, jelenia słuchając klangoru żurawi i innych odgłosów mieszkańców lasu.

„Wiosny można szukać również nosem” powiedział pan Sebastian, dając dzieciom do wąchania gałązkę czeremchy, która wiosną rzeczywiście pachnie intensywnie.

Co krok to coś ciekawego….i tak doszliśmy do miejsca, gdzie było ognisko. Dzieci, jak na gości przystało, przyjechały do lasu z prezentami dla zwierząt. Do paśnika złożyły jabłka, marchew, ziarna zbóż i słonecznika. To gościna dla zwierząt, a dla dzieci…. samodzielnie upieczone kiełbaski. Pora odpocząć.

Był też czas na zabawę, samodzielną obserwację przyrody z lupą i dzielenie się wrażeniami. Niestety czas szybko leci… Pora wracać. W drodze powrotnej dzieci mierzyły obwody drzew pod okiem pana Adama Zajka.

Wyprawa była bardzo ciekawa, piękny las i cały bagaż wrażeń, który dzieci zabrały ze sobą do szkoły.

Bardzo dziękujemy panom leśniczym za zorganizowanie dzieciom wspaniałej lekcji przyrody.

opublikowano: 2017-04-11, © Małgorzata Gardocka,

fot. Jolanta Radomska