Jesteś tu: strona główna < Informacje_i_wydarzenia < Swędzenie gorsze niż ból. Atopowe zapalenie skóry - jak pomóc w tej ciężkiej dolegliwości? ⁄

Informacje_i_wydarzenia

Choroby skóry dotykają praktycznie każdą osobę. Mają na nią wpływ czynniki genetyczne, środowiskowe, zaburzenia hormonalne, a także tryb życia. Coraz większą liczbę osób dotyka także atopowe zapalenie skóry, uważane obecnie za chorobę cywilizacyjną. Jeszcze kilka lat temu uznawane za schorzenie dotykające tylko i wyłącznie dzieci, dziś dotyka coraz większą liczbę dorosłych.

Atopowe zapalenie skóry – najważniejsze informacje

Atopowe zapalenie skóry, określane inaczej egzemą, jest przewlekłą jednostką chorobową. Wiele osób po raz pierwszy spotykając się z tego typu schorzeniem, zastanawia się, czym jest atopowe zapalenie skóry? Egzema, to tak naprawdę przewlekła choroba zapalna, która obecnie uważana jest za chorobę cywilizacyjną, dotykającą nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Jej przyczynę stanowi nieodpowiednia, agresywna reakcja na alergen, przez co następuje nadmierna produkcja przeciwciał, wywołujących reakcje alergiczne. Mimo tego, że atopowego zapalenia skóry nie da się do końca wyleczyć, to współczesna medycyna dysponuje środkami zmniejszającymi jego objawy oraz wyciszającymi chorobę.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry

Dokładne przyczyny atopowego zapalenia skóry (w skrócie AZS) nie zostały do końca poznane. Powszechnie uważa się, że jednostka ta, stanowi wypadkową pomiędzy czynnikami genetycznymi, immunologicznymi oraz środowiskowymi. Najczęstszą przyczyną atopowego zapalenia skóry są powody genetyczne. U osób borykających się z AZS zaobserwowano szereg mutacji w genach odpowiedzialnych za powstawanie stanów zapalnych, a także innych chorób. AZS może być też dziedziczone. Na powstawanie oraz zaostrzenie się objawów choroby bardzo często ma wpływ środowisko, w jakim dana osoba przebywa. Do najczęstszych czynników tego rodzaju zaliczyć należy narażenie na alergeny, substancje drażniące, wilgotność powietrza czy zanieczyszczenie środowiska.

Najczęstsze objawy atopowego zapalenia skóry

Objawy choroby trudno przeoczyć ze względów nie tylko estetycznych, ale też z uwagi na poczucie komfortu. Pierwszymi z nich są pojawiające się w tych samych miejscach zmiany skórne, świąd, pieczenie i wrażliwość. Wiele osób z AZS uskarża się na rogowacenie skóry, powstawanie tzw. rybiej łuski w miejscu zmian, a w szczególnie skrajnych przypadkach powstawanie zaćmy czy zapalenia spojówek.

Zmiany wywołane atopowym zapaleniem skóry, mogą zależeć też od wieku chorego. W przypadku osób dorosłych z reguły będą rozsiane po całym ciele, natomiast u dzieci w pierwszej kolejności obejmą twarz oraz zgięcia stawowe.

Jak leczyć atopowe zapalenie skóry?

Leczenie atopowego zapalenia skóry powinno odbywać się kompleksowo, na wielu płaszczyznach. Warto wiedzieć, że jest ono długotrwałe i wieloetapowe. Ważne jest stosowanie leków przeciwinfekcyjnych oraz przeciwhistaminowych, zażywanych pod kontrolą specjalisty. Konieczne jest także stosowanie leczenia miejscowego, które ma na celu zmniejszenie uczucia dyskomfortu i swędzenia. W tym celu zaleca się kremy głęboko naprawcze i emolienty dostępne na wapteka.pl. Kremy, balsamy oraz maści mają za zadanie nawilżyć optymalnie skórę, odbudować jej barierę naskórkową oraz florę bakteryjną. Zaleca się też regularną suplementację witaminy D oraz E. W szczególnie ciężkich przypadkach dobry rozwiązaniem jest stosowanie fototerapii.

opublikowano: 2021-11-09, © materiał zewnętrzny,

fot. materiał zewnętrzny