Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Polscy bohaterowie narodowi w naszej szkole ⁄

Polscy bohaterowie narodowi w naszej szkole

W piątek, 29.03.2019r. do naszej szkoły zawitali członkowie Bractwa Rycerskiego APIS z Gniewu, prezentując żywą lekcję historii pt. „Polscy bohaterowie narodowi. Legenda Józefa Piłsudskiego”. Przedstawienie zaprezentowano najpierw uczniom młodszym w budynku przy ul. M. Konopnickiej, a następnie uczniom starszym w szkole przy ulicy Chrobrego. Mistrz bractwa, pan Jacenty Ordowski, w niezwykle atrakcyjny sposób poprowadził szkolną dziatwę przez wieki, omawiając ważne dla Polski wydarzenia i bohaterów, którzy odegrali w nich decydującą rolę.

I tak podróż w czasie rozpoczęła się od średniowiecza, a skończyła w czasach współczesnych. Mistrz Jacenty w przystępny sposób przedstawił postać sławnego rycerza, bohatera bitwy pod Grunwaldem, Zawiszy Czarnego, następnie hetmana Stefana Czarnieckiego, Piotra Wysockiego, bohatera powstania listopadowego. Na koniec uczniowie poznali ciekawostki z życia Józefa Piłsudskiego. Prezentację każdej postaci kończył pokaz zbroi i mundurów. Uczniowie poznali uzbrojenie rycerza, husarii polskiej, umundurowanie i broń IV Pułku Grenadierów - słynnych Czwartaków, a także mundur i broń z czasów Józefa Piłsudskiego. Za każdym razem, po prezentacji postaci, chętni uczniowie przywdziewali zbroję i mundury, prezentowali broń, a także, ku uciesze zebranych, poddawali się ćwiczeniom sprawnościowym z bronią. Musztra prowadzona przez pana Jacka wywoływała salwę śmiechu, gdyż zadania nie były łatwe.

Na koniec pokazu uczniowie mogli z bliska obejrzeć broń i przymierzyć hełm, a to ciekawsze niż w muzeum, gdzie eksponatów nie wolno dotykać…

I tak na wesoło odbyliśmy podróż historyczną do czasów ważnych dla naszej ojczyzny. Uczniowie na pewno zapamiętają jej bohaterów.

opublikowano: 2019-04-04, © Małgorzata Gardocka,

fot. Małgorzata Gardocka