Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Pierwszaki obserwują jesienny las ⁄

Pierwszaki obserwują jesienny las

Dnia 25 października dzieci z klas Ia i Ic pojechały na wycieczkę do lasu i szkółki leśnej w Świętej Lipce. Celem wycieczki było obserwowanie zmian zachodzących w lesie jesienią oraz bliższe poznanie ekosystemu lasu. Przewodnikiem oprowadzającym po leśnej ścieżce dydaktycznej była pani Wiesława Pręcikowska, która opowiadała tak ciekawie, że zainteresowała tematem wszystkie dzieci.

Wędrując leśną ścieżką uczniowie przypomnieli zasady zachowania się w lesie oraz zgodnie ustalili, że człowiek jest w nim tylko gościem. Jedną z najważniejszych zasad jest zachowanie ciszy podczas obecności w lesie. Zachowując się cicho w lesie niejako sami "wtapiamy się" w las. Dzięki temu im ciszej się zachowujemy, tym więcej możemy zaobserwować z leśnego życia, bez szkody dla mieszkańców lasu o każdej porze roku.

Uczniowie obserwowali las w jesiennej szacie, a także dowiedzieli się wiele ciekawostek z życia lasu. Obserwowali budki lęgowe oraz dowiedzieli się, jak należy o nie dbać. Pani leśnik zaprosiła uczniów do „leśnej klasy”, w której uczniowie mieli do wykonania zadania – rozpoznawali drzewa po liściach i ich owocach, rozwiązywali zagadki. Mieli też okazję poćwiczyć pracę w zespołach.

Na zakończenie wycieczki uczniowie przy ognisku podzielili się wrażeniami oraz upiekli kiełbaski, a po przyjeździe do szkoły namalowali farbami jesienny las.

opublikowano: 2019-10-29, © Joanna Piskosz,

fot. Marzena Kościelniak