Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Pamiętamy o ogrodach ⁄

Pamiętamy o ogrodach

Zespół Szkolno – Przedszkolny w Reszlu po raz kolejny stara się o zdobycie certyfikatu biorąc udział w konkursie „Szkolny Ogród Dydaktyczny” zorganizowanym przez Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie – Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej. Należy wykonać ogród pod hasłem „Wsi spokojna, wsi wesoła” – czyli zakątki rustykalne w szkolnym ogrodzie dydaktycznym.

W związku z tym wczesną wiosną rozpoczęliśmy prace zmierzające do stworzenia kolejnej części naszego ogrodu, która nie tylko podniesie walory estetyczne terenu wokół szkoły, ale także będzie dodatkową „salą dydaktyczną”, dającą uczniom możliwość ukierunkowanego obcowania z naturą i praktycznego poznawania jej, a także będzie rozwijać postawy proekologiczne uczniów.

Tworząc ogród rustykalny pragniemy przywrócić pamięć o dawnych ogrodach wiejskich, gdzie gościły np. malwy, piwonie, lilaki, goździki, cynie i wiele innych roślin ozdobnych, często zapomnianych, ponieważ wyparły je dostępne w centrach ogrodniczych rośliny sprowadzane z innych rejonów Europy, a nawet świata.

Zależy nam na tym, żeby uczniowie nauczyli się rozpoznawać i pielęgnować rodzime rośliny.

Pierwszym etapem naszych wiosennych prac było przygotowanie terenu na grządki, ustawienie kratek dla roślin pnących oraz sadzenie roślin. Jako pierwsze w naszym ogrodzie zawitały astry bylinowe znane doskonale jako „marcinki”, powojniki, malwy, bluszcz, floksy, paciorecznik oraz lilie. Znalazło się też miejsce dla niezapominajek.

W ciepłym pomieszczeniu w skrzynkach na wysadzenie oczekują rośliny wrażliwe na mróz – pelargonie, fuksje i niecierpki. Natomiast w „zaprzyjaźnionym” tunelu foliowym stoją kuwety, w których dzieci zasiały aksamitki.

Tworzenie ogrodu rustykalnego to bardzo ciekawe przedsięwzięcie, ale wymaga wiele cierpliwości i zaangażowania. Nasze prace dopiero się rozpoczęły, ale mamy nadzieję, że zostaną zwieńczone sukcesem w postaci uroczego pełnego kwiatów wiejskiego zakątka na terenie miasta.

Dorota Choromańska, Joanna Piskosz

opublikowano: 2019-03-28, © Dorota Choromańska,