">

Zespół Szkolno-Przedszkolny
- Szkoła Podstawowa Nr 3 im. Marii Dąbrowskiej
- Przedszkole Samorządowe w Reszlu

Jesteś tu: strona główna < Informacje_i_wydarzenia < Jak się pozbyć starych okien? ⁄

Informacje_i_wydarzenia

Jak się pozbyć starych okien?

Wymiany okien nie przeprowadza się często - raz zamontowana stolarka okienna potrafi bez zarzutu służyć latami. Z różnych przyczyn jednak, czy to estetycznych, czy preferencyjnych, czy z powodu powstających coraz nowocześniejszych technologii okiennych, czasami decydujemy się na wymianę starych okien. Jak się ich pozbyć po wymianie na nowe?

Transakcja wiązana

Popularną metodą na pozbycie się wymienianych okien jest oddanie ich firmie, która odpowiedzialna będzie za demontaż i wstawienie nowych. Podobne praktyki odbywają się przy zakupie nowego sprzętu AGD - tutaj, zgodnie z przepisami prawa, sprzedawca nowego sprzętu ma obowiązek nieodpłatnego przyjęcia zużytego sprzętu tego samego rodzaju. Kupując więc lodówkę czy piekarnik, możemy liczyć na to, że zużyty sprzęt zostanie od nas zabrany przy okazji montażu nowego. Przepisy dotyczą urządzeń gospodarstwa domowego, do którego oczywiście okna się nie zaliczają. Wielu fachowców jednak, wiedząc o tym, jak problematyczne bywa dla ich klientów postępowanie ze starą stolarką okienną, wychodzi im naprzeciw. W rezultacie skorzy są zabrać od nas, nawet bez dodatkowych opłat, to co pozostanie po demontażu, czyli stare okna wraz z ościeżnicami. Nie zawsze jednak monterzy czy firmy monterskie mogą przyjąć starą stolarkę lub też nie są na to odpowiednio przygotowane, dlatego lepiej nie zakładać z góry, że prośba o utylizację naszych okien spotka się z akceptacją. Najbezpieczniej jest uzgodnić to wcześniej. 

Okno z drugiej ręki

Sposobem na pozbycie się okien po wymianie jest przekazanie ich innym, którzy mogą zrobić z nich użytek. A takich osób może być wiele - od działkowców i majsterkowiczów, którzy na starych oknach mogą poćwiczyć swoje umiejętności budowlane, wszak działkowa altana wybaczy więcej niedoróbek niż wymagające solidności okno w mieszkaniu, aż po artystów, którzy mogą wykorzystać poszczególne fragmenty okien do stworzenia odrestaurowanego mebla czy instalacji na wystawę. Oddanie okna chętnym ma sens wtedy, kiedy nie jest ono zbytnio zniszczone - posiada całe, nierozbite szyby i najlepiej, jeśli przed demontażem zostało umyte. Jeśli nie, a planujemy je wydać, warto wyczyścić okno tuż przed jego pozbyciem się. Fakt, że oddajemy okno i nie pobieramy za to opłaty, nie zwalnia z zadbania, aby zapewnić maksymalny poziom schludności i czystości. Pamiętajmy też, że niezależnie od tego, czy sami znajdziemy nabywcę na okna, czy zabierze je od nas firma monterska, i tak czeka nas ewentualny wywóz gruzu, jeśli wymiana okien wiąże się z poszerzeniem otworów okiennych.

Okno do śmieci

Jeśli nie ma możliwości zabrania starego okna przez ekipę monterską ani nie mamy czasu czekać na to, aż znajdą się osoby, którym przydadzą się nasze okna, pozostaje pozbycie się ich. Okien nie powinno wrzucać się do śmieci komunalnych - okna to odpady poremontowe. Aby więc je wyrzucić, potrzebujemy specjalny kontener. Bezapelacyjnie przyda się on szczególnie, kiedy do wymiany mamy kilka okien w całym mieszkaniu czy domu - zamówienie pojemnika na odpady po remoncie będzie wtedy najrozsądniejszym rozwiązaniem. Nie trzeba martwić się o dalsze losy odpadów, ponieważ firmy oferujące podstawienie kontenera odbierają później całą jego zawartość i utylizują ją w sposób zgodny z prawem. Możemy więc, oprócz samych okien, wrzucić do kontenera ewentualne odłamki cegieł, muru, tynku, zaprawy i wszystkich tych elementów, które wiązały się z całym przeprowadzanym przez nas remontem.

Plan postępowania z odpadami okiennymi warto przemyśleć jeszcze przed zamówieniem ekipy remontowej. Dzięki temu nie zaskoczy nas żaden nieprzewidziany scenariusz. Jeżeli wymiana okien to tylko część większego remontu, ich ciągłe zaleganie może opóźnić kolejne prace, dlatego warto przemyśleć jak pozbyć się ich szybko i skutecznie.

opublikowano: 2021-04-26, © materiał zewnętrzny,

ostatnie artykuły z tego działu:

fot. materiał zewnętrzny

Rozkład dzwonków
Lp. Godziny lekcyjne
1.  800 -  845
2.  850 -  935
3.  945 - 1030
4. 1050 - 1135
5. 1155 - 1240
6. 1300 - 1345
7. 1350 - 1435
8. 1440 - 1525

BIBLIOTEKA SZKOLNA
Czynna:
PN - CZW w godz. 7.30 - 15.00
PT w godz. 7.30 - 14.00

ŚWIETLICA czynna od poniedziałku do piątku
w godz. 6.45 - 16.15

GABINET PIELĘGNIARKI SZKOLNEJ

OBIADY
Zarządzenie w sprawie ustalenia zasad funkcjonowania stołówki
Odpłatność za obiady