Jesteś tu: strona główna < Wydarzenia_szkolne < Dzień Głośnego Czytania 2019 ⁄

Dzień Głośnego Czytania 2019

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września. W tym roku to święto wypadało w niedzielę, więc w klasie 3 c świętowano w najbliższy poniedziałek. Dzień Głośnego Czytania został ogłoszony przez Polską Izbę Książki. Jest on świetną okazją, by uświadomić uczniom, tym starszym i tym młodszym, jakie korzyści przynosi głośne czytanie i dlaczego warto czytać.

Wśród zalet głośnego czytania należy wspomnieć choćby kilka: rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i koncentrację, a przede wszystkim wprowadza w ciekawy świat literatury.

Z tej okazji w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Reszlu w klasie 3 c odbyły się zajęcia głośnego czytania. Na zajęcia zaproszona została mama Maksa Pihana, pani Patrycja, która sama po zebraniu z Rodzicami zaproponowała swoją pomoc. Do czytania w klasie wybrane zostały 3 utwory „Julek czyli karp” Jana Karpa, „Mateuszek” Elvira Liondo oraz „Nieznane przygody Mikołajka” Sempe Goscinny`ego. Uczniowie przegłosowali, której książki chcieliby posłuchać i wybór padł na Mikołajka.

„Nieznane przygody Mikołajka” to zbiór krótkich historyjek, z których każda zajmuje jeden rozdział. Opowiadają one o przygodach głównego bohatera, Mikołajka, i jego szkolnych kolegach. Mikołajek to sympatyczny chłopiec, wrażliwy i kochający rodziców, którym nie chce sprawiać kłopotów, choć jeszcze nie zawsze mu się to udaje.

Uczniowie poznali w czasie zajęć rozdział na temat lojalności. Pani Patrycja po przeczytaniu fragmentu książki zaproponowała pracę na pozytywnych emocjach. Tak pokierowała uczniami, by każdy z nich w kimś drugim znalazł pozytywne cechy charakteru. Spośród wielu określeń pojawiły się, między innymi takie, jak: grzeczny, miły, wesoły, fantastyczny, kreatywny, koleżeński, mądry, cierpliwy, uroczy, lojalny itp. Na zakończenie zebrane określenia stały się bazą do nagrania filmiku o koledze, który odwiedzi nas wkrótce na zajęciach, a który nie uczy się już z nami. To będzie niespodzianka z okazji urodzin chłopca.

Dziękujemy pani Patrycji za bardzo ciekawe zajęcia, przygotowanie uczniom „motywek” jako zachętę i motywację do pracy twórczej, za poświęcony czas oraz słodkie niespodzianki z okazji Dnia Chłopca.

Mamy kolejne pomysły na inne, kreatywne zajęcia. Myślę, że wkrótce będą możliwe do zrealizowania, właśnie dzięki pomocy, aktywności i zaangażowaniu Rodziców.

opublikowano: 2019-10-06, © Krystyna Bujnowska,

fot. Krystyna Bujnowska